19.06.2024 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KAPKA – poradenský systém pro závlahy ovocných dřevin

Voda představuje cenný zdroj pro zemědělce. Je důležitá nejenom pro udržitelné pěstování polních plodin, ale i ovocných dřevin. Snahou je tedy zvyšovat efektivitu nakládání s vodou a poskytnout jí rostlinám pouze v potřebném množství a v okamžiku, když ji skutečně potřebují. V době rozvoje digitálních technologií jsou vyvíjeny různé nástroje usnadňující práci farmářů, které jsou mimo jiné určené pro predikci potřeby závlahy u ovocných dřevin. Příspěvek je zaměřen na přiblížení možností, které v tomto směru poskytuje nový software pro stanovování potřeby závlahy ovocných dřevin – KAPKA.

Voda je důležitá pro zdraví růst a vývoj všech rostlin. Z tohoto pohledu představuje cenný zdroj pro úspěšné pěstování všech zemědělských plodin. Ovoce představuje důležitou komoditu v rámci zemědělství České republiky. Ovocné dřeviny se z pravidla vyznačují poměrně dlouhou vegetační dobou a tím i délkou vývoje plodů. Vzhledem k poměrně vysokému obsahu vody v dužnatých plodech ovoce jsou tyto druhy poměrně náročné na její dostatečný přísun. Průběh povětrnostních podmínek během vegetační sezóny však v důsledku probíhající klimatické změny není pro ovocnáře vždy příznivý. Klimatické změny sebou totiž přináší nižší výskyt vydatných srážek v porovnání s pozvolně rostoucím výparem a jejich nerovnoměrné rozložení v průběhu roku nebo v letech (Střeštík et al., 2014a; Střeštík et al., 2014b; Brázdil et al., 2015). Zatímco tedy v některých letech je vody dostatek nebo dokonce až příliš, stále častěji se vyskytují roky, kdy voda naopak chybí. Rozdíl mezi odparem a vláhou získanou se srážek je pak nutné průběžně doplňovat prostřednictvím závlahy.

Pro optimální nastavení závlahy je důležité průběžně stanovit vláhovou potřebu pěstované ovocné kultury. Někteří ovocnáři přitom vycházejí z vlastního odhadu, který si však vyžaduje kvalifikovanou zkušenost. Pro jistější výsledek lze k tomuto účelu dnes využívat řadu metod pro stanovení potřeby závlahy, založených na principu vláhové bilance pozemku, měření půdní vlhkosti nebo nově také přímého měření vodního režimu ovocných dřevin. Tyto metody pracují s hodnocením měřitelných veličin, které jsou interpretovány přímo nebo prostřednictvím přizpůsobených modelů. Nicméně vzhledem k poměrně nelehkým vztahům těchto veličin a potřebě zpracování naměřených dat se v dnešní době pro interpretaci výsledků uplatňují k tomuto účelu přizpůsobené rozhodovací a poradenské systémy. Tyto systémy jsou uživatelům zprostředkovávány především formou specializovaných softwarů, které umožňují automatizované zpracování vstupních dat s měřících stanic a jejich vyhodnocení v uživatelsky přívětivém rozhraní (Mészáros a kol., 2023).

Webová aplikace KAPKA

Od minulého roku se mezi rozhodovací a poradenské systémy pro řízení závlahy ovocných dřevin nově zařadil i program KAPKA. Jedná se o webovou aplikaci vyvinutou ve VŠÚO Holovousy ve spolupráci s Českým Hydrometeorologickým Ústavem a programátorskou firmou OmegaCzech. Webová aplikace byla vytvořena za účelem stanovení aktuální potřeby závlahy v ovocných sadech. Úkolem aplikace je analyzovat vstupní data potřebná pro kalkulaci vodní bilance pozemku definovaných výsadeb ovocných sadů pomocí přizpůsobeného modelu. Model vychází z principů výpočtu evapotranspirace podle Penman-Monteithovi rovnice (Allen a kol., 1998) se zahrnutím pozdějších úprav podle autorů Allen a Pereira (2009).

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 6/2024.

Text a foto: Ing. Martin Mészáros, Ph.D., VŠÚO Holovousy s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down