23.03.2017 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kam se ubírá české zelinářství?

Jaké jsou současné problémy zelinářského sektoru, jaké se pěstitelům zeleniny nabízejí možnosti v oblasti dotačních podpor a jaké jsou současné trendy v tomto oboru – to vše a ještě mnohem více se dozvěděli účastníci letošních Zelinářských dnů ve Skalském Dvoře.

Jak uvedl Ing. Jaroslav Zeman, předseda ZUČM, sdružuje Zelinářská unie v současnosti 178 členů, což představuje zhruba 75 % ploch zeleniny. Členské příspěvky se pohybují podle velikosti firmy od 1000 do 6000 korun ročně.

Ing. Zeman přítomné provedl uplynulou zelinářskou sezónou. Nejpalčivějším problémem zelinářství podle něj zůstává nedostatek kvalitní pracovní síly, pěstitelé se často bez zahraničních pracovníků neobejdou. Další problém představují mezery v ochraně rostlin, neustálé omezování použití přípravků pro zelinářské účely. V loňském roce proto oslovila ZUČM ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečku, aby se otevřel nový zelinářský výzkum pod vedením odborníka ve výzkumném ústavu v Olomouci. Pěstitele také často trápí vysoká cena půdy, která v zelinářských oblastech závratně roste, dosahuje až 400 000 Kč/ha, pronájem půdy činí až 6000 Kč/ha.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down