22.12.2005 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jubileum Ing. Růženky Wiedrové

Mluví – li se o okrasné či ovocné školce, představíme si zpravidla v jejím čele fyzicky zdatného muže, který se nebojí tvrdé práce za každého počasí. To už tak k tomuto povolání náleží. Jsou však i vzácné výjimky, že se na tomto postu objeví také žena. Jednou z nich je Ing. Růženka Wiedrová, která 23. listopadu oslavila v plné fyzické síle a duševní pohodě své životní jubileum.

Narodila se v obci Oldřišov na Hlučínsku na severní Moravě, kde také navštěvovala základní školu. Hlučínsko je území, které má strastiplnou historii, jež zdejší obyvatelstvo naučila mimořádné pracovitosti. Práce v zemědělství zde byla v minulosti hlavním zdrojem obživy a vypěstovala v místním lidu hezký vztah k přírodě. Nejinak tomu bylo i u Růženky, která také pochází z rolnické rodiny.
V 70. letech minulého století se v naší zemi začal zvyšovat zájem o sadovnickou činnost a všeobecně o výsadbu zeleně. V JZD Budišovice na Opavsku rozvíjelo tyto aktivity středisko Sadovnických úprav pod vedením dnes již zahradnických veteránů Jaroslava Hladíka a Oldřicha Čerbáka. Vedení tehdejšího družstva se rozhodlo řešit nedostatek školkařského materiálu založením vlastní okrasné školky. Pro vedení plánované školky byla získána Ing. Růženka Wiedrová, která v té dobu úspěšně končila studium na Vysoké škole zemědělské Brno obor zahradnický v Lednici na Moravě.
Po skromných začátcích se školka v Budišovicích stala prosperujícím střediskem. Bylo vybudováno moderní zázemí včetně množárenského skleníku, vybavení strojového parku, sociálního zařízení atd.
Polnosti obce Oldřišov byly sdruženy do velkého zemědělského celku JZD Kateřinky. Zmíněné JZD mělo zájem rozšířit svoje aktivity a vybudovat okrasnou školku právě v Oldřišově. Proto vedení družstva oslovilo Ing. Wiedrovou, která měla již se školkařstvím mnohaleté zkušenosti, aby ve své rodné obci plánované školky vybudovala. Růženka zvážila všechny okolnosti a bylo jí jasné, že školka v Budišovicích je již natolik zaběhnutá, že je schopna provozu i bez ní. Dalším důvodem pro změnu bylo každodenní náročné padesátikilometrové dojíždění. Po vyhodnocení celé situace přistoupila na nabídku a začala v roce 1989 budovat v Oldřišově okrasnou školku. V roce 1993 byla školka zprivatizována a nyní rozvíjí svoji činnost pod vedením Ing. Wiedrové s názvem Okrasná školka Oldřišov, s. r. o. Vedle pěstování školkařských výpěstků se zde věnují realizacím sadovnických úprav, obchodní činnosti a.p. Přítomnost školky je v Oldřišově a okolí viditelná na první pohled. Obec je krásně osázena a údržba zeleně je zde na vysoké úrovni. Dřeviny z Oldřišovské školky mají vynikající kvalitu a našly si uplatnění i na zahraničním trhu. Porosty jsou udržovány ve výborném stavu a školkařská činnost se stala ozdobou obce Oldřišov. Mezi velké odběratele patří Rusko, kam školky část své produkce vyváží. Při velkém pracovním nasazení, které řízení školky vyžaduje, je Ing. Wiedrová také členkou předsednictva Svazu školkařů České republiky, kde svoje povinnosti vždy zodpovědně plní. Nezapomíná ani na propagaci školkařství a pravidelně se zúčastňuje výstav Flora Olomouc. Zde získala již mnoho ocenění a její expozice patří vždy k těm nejlepším.
Jménem všech školkařů a spokojených zákazníků přeji Ing. Růžence Wiedrové do dalších let mnoho zdraví a úspěchů v jejím překrásném povolání.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down