03.11.2005 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Josef Starkl zemřel

Dne 13. července zemřel náhle a nečekaně ve věku 77 let Josef Starkl. Narodil se v rakouském Tullnu v zahradnické rodině. Jak bylo tradicí, vyučil se zahradníkem a dále absolvoval střední zahradnickou školu.
V padesátých létech převzal po svém otci školky. Plně využíval svého odborného a obchodního nadání a vybudoval nedaleko Tullnu ve Fraenhofenu školkařský závod a později moderní zahradní centrum, které se stalo místem nákupu rostlin širokého okolí.

Jeho podnikatelské úspěchy byly známé i v naší republice. Jednak zde nakupoval školkařské zboží, jezdil k nám za svojí vášní, kterou byla myslivost a již před rokem 1989 několikrát přednášel na školkařských dnech, kde se s českými školkaři podělil o svoje zkušenosti ve školkařství a s prodejem rostlin.
Vzpomínám si, že závěrem poslední své přednášky na školkařských dnech v Práčích u Znojma pronesl: „ Pusťte mne k vám a ukáži vám, jak se prodává“. Přišel rok 1989 a jeho slova pronesená v žertu v Práčích se naplnila.
Josefu Starklovi byly poměry v naší zemi známé. Začal se zajímat o možnost podnikání v tehdejším Československu. K podnikání si vybral, ne náhodou, Koniferové školky Žehušice.
Věděl, že jméno Žehušice je zahradnický pojem a že v tomto směru je v povědomí široké veřejnosti naší země. Země, která měla velmi silnou zahrádkářskou základnu. V roce 1991 se firma Starkl-zahradník administrativně připravovala a 1. ledna 1992 odstartovala svoji bohatou činnost. Zpočátku podnikání si pronajala ve školkách Žehušice expediční halu a vsadila na nákladnou reklamu, která neměla v zahradnickém oboru u nás obdoby. Jednalo se o barevné katalogy s kvalitními fotografiemi nabízených rostlin s českým popisem, které se dostaly zcela zdarma snad do všech rodin v naší republice. Prodej se prováděl výlučně zásilkovou službou na dobírku, protože žádné jiné zařízení než žehušickou halu firma neměla. Samozřejmě tato reklama, která byla nákladná, se musela přenést do ceny zasílaných rostlin. Domácí zahradníci očekávali, že ceny uváděné v katalozích jsou tak vysoké, že rostliny, převážně českého původu, budou neprodejné. Opak byl pravdou. Zájem byl tak obrovský, že první sezonou firma Starkl ochromila provoz České pošty. Objednávek bylo na stovky tisíc, balilo se moderní technologií ve třech směnách. V pozadí dění stálo logistické centrum vybavené špičkovými počítači, které muselo v krátkém čase všechny potřebné údaje zpracovat. Nepřipravená pošta vybudovala pobočku pro odbavování zásilek přímo v expediční hale, kde dočasné poštovní úředníky zastoupili zaměstnanci firmy Starkl.
Provozní prostory nestačily, a proto se v roce 1994 započato na Kalabousku s výstavbou nové velkorozměrné haly, kde bylo vedle expedičních prostor vybudováno sídlo firmy, sociální zařízení, chladírny a později přibyl prodejní skleník s prostorným parkovištěm.
V roce 1995 k 15 ha na Kalabosku přikoupila firma statek v Druhanicích s 80 ha kvalitní půdy a začala na asi 100 ha pěstovat kvalitní školkařský materiál. Hlavní zaměření zde bylo na pěstování růží, a to jak keřových, tak část stromkových, jehličnany, opadavé keře, ale také na alejové stromy a soliterní dřeviny.
I při velké vlastní produkci firma stále dokupuje školkařský materiál, protože nabízí k prodeji velký sortiment, který stále rozšiřuje. Vedle rostlin je v zahradním centru v nabídce celá škála zahrádkářských potřeb a jiného zboží pro zahradu i dům. V současné době není zásilkový prodej hlavním zdrojem příjmu. Nahradil jej prodej v prostorném zahradním centru na Kalabousku. Reklama není jen v zasílání katalogů, ale zájem zákazníků se získává pořádáním výstav, kterých je několik za rok a přilákají ročně téměř jeden milion návštěvníků z celé republiky.
Pan Starkl vychoval se svojí manželkou Stefanii čtyři děti. Vedl je tak, aby měly kladný vztah k zahradnickému řemeslu a proto se také všichni zahradnictvím profesionálně zabývají. Syn Josef má školky a zahradní centrum v Aschbachu, syn Anton školky a zahradní centrum ve Frauenhofenu, dcera Maria zahradní centrum ve Vídni a syn Ludwig rovněž zahradní centrum ve Vídni.
Vedle Rakouska a České republiky má firma Starkl ještě pobočky na Slovensku, Maďarsku a Polsku.
Odchodem Josefa Starkla ztrácí zahradnický obor velkého člověka, který svému povolání zasvětil celý svůj život a mnoho pro něj udělal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down