Josef Holzbecher

Dne 19. 7. 2022 nás nečekaně opustil Josef Holzbecher, do poslední chvíle aktivní, čilý a plný života, tak jak jej všichni určitě znáte. Za svých téměř 79 let života toho stihl opravdu mnoho. Kromě toho, že byl skvělý táta a dědeček, byl bezesporu také vynikající zahradník, a to i přes to, že tento obor na něj kvůli minulému režimu v podstatě zbyl. Rostliny si naprosto zamiloval a staly se pro něj životní vášní.

Během studia absolvoval několik praxí v Německu a Rakousku, kde se naučil perfektně německy a získal spoustu cenných kontaktů. Poté působil v brněnském arboretu, kde rozvíjel sbírky skalniček a trvalek a ve spolupráci se zahradním architektem Ivarem Otrubou vybudoval několik unikátních expozic pro skalničky.

V roce 1990 založili se svou ženou Evou zahradnictví v Lelekovicích u Brna. Zaměřili se na pěstování botanických druhů skalniček. V průkopnických začátcích pěstovali rostliny v kelímcích od jogurtu, které musela sbírat celá rodina i kamarádi. Revoluci v pěstování přinesly první plastové kontejnery velikosti 7 x 7 cm, které Josef a Eva dostali z Německa. Postupně začali rozšiřovat sortiment a množství pěstovaných rostlin. Z původních asi 500 m2 pěstební plochy se postupně rozrostli na 1,5 ha plochy a roční produkci asi 600 tisíc skalniček a trvalek ve velikostech kontejnerů 9 x 9 cm až 2 litry. V roce 2015 předali firmu své dceři Janě a Josef si začal užívat zaslouženého důchodu.

Kromě samotného pěstování se Josefovi a Evě povedlo vyšlechtit řadu zajímavých kultivarů, které dnes patří k běžnému prodejnímu sortimentu nejen u nás, ale i v zahraničí, například Dianthus Babí Lom, Armeria Brno a Lelekovice, Pulsatilla Papageno nebo Saxifraga Brno.

Jana Holzbecherová

Foto rodinný archiv

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down