John Deere 4520 – všestranný profesor

Chce-li někdo vyjádřit, že jeho výrobek dobře plní své poslání, nazve jej „profesionálem“. Traktor John Deere 4520 jde dál, díky využití nejvyspělejších současných technologií by mohl ostatní vyučovat, jak má moderní traktor pro univerzální nasazení vypadat a fungovat. Titulek článku vystihuje realitu se stejnou přesností, s jakou John Deere 4520 zvládá svoji práci.

Vznětový přeplňovaný čtyřválec John Deere skýtá 53 koní (39,2 kW), výkon dostatečný i pro zpracování těžké půdy na záhonech. Ještě důležitější hodnotou je točivý moment 194 Nm při 1440 ot./min a jeho záloha 30 procent – to znamená, že při zvýšeném zatížení s klesajícími otáčkami motoru stoupá hodnota točivého momentu (o 30 %) až ke zmíněnému maximu. Účinné kapalinové chlazení motoru, doplněné chladičem motorového i hydraulického oleje zaručuje optimální chod i v letních vedrech.
Nejistotu spjatou s kolísavými cenami paliva u traktoru John Deere 4520 nahrazuje jistota nízké spotřeby, daná vysokotlakým systémem přímého vstřikování Common Rail. Palivová nádrž pojme 55 litrů, ukazatel stavu paliva vlevo na přístrojové desce a varovná kontrolka včas upozorní na její doplnění. Přístrojový panel zobrazuje ještě teplotu chladící kapaliny, pojezdovou rychlost, v jeho spodní části najdeme kontrolky a displej informující o všech provozních funkcích traktoru.
Vyspělé převodovky
Klenotem pohonné soustavy traktoru John Deere 4520 je převodovka eHydro. Ovládá se dvojicí pedálů TwinTouch pro pravou nohu, umístěných těsně vedle sebe (levý pro jízdu vpřed, pravý pro zpátečku) a lze ji velice snadno přizpůsobit požadavkům aktuálního nasazení. Na tempomatu Cruise Control lze přesně nastavit stálou pojezdovou rychlost (například pro postřik). Systém SpeedMatch umožňuje navolit (omezit) maximální pojezdovou rychlost při plném sešlápnutí pedálu. Díky systému MotionMatch se dá seřizovat rychlost rozjezdu a zpomalení. Rychlejší režim se využívá například při práci s čelním nakladačem, plynulejší tam, kde třeba rychlým rozjezdem a zpomalením nechcete poškodit koberec trávníku. Systém LoadMatch zase automaticky přizpůsobí pojezdovou rychlost okamžitému zatížení – udušení motoru při nahrnování lopaty čelního nakladače či při extrémním zatížení ve stoupání je naprosto vyloučeno.
Převodovka eHydro je vyspělá právě proto, že po velmi jednoduchém a rychlém nastavení parametrů velkou část práce řidiče převezme na svá bedra a ten už se může soustředit výhradně na řízení traktoru.
John Deere 4520 může být osazen také klasickou mechanickou převodovkou s vysokou účinností a dvanácti stupni pro jízdu vpřed i vzad, vybavenou kapalinovým reverzorem. Jeho ovládací pákou se mění přímo za jízdy a pod zatížením směr jízdy vpřed–vzad bez nutnosti přeřazování stupňů a sešlápnutí pedálu spojky. Zejména při práci s čelním nakladačem jde o velmi užitečný prvek. Přímo pro traktory John Deere 4520 byly navrženy čelní nakladače John Deere s nosností až 1074 kg, maximální nakládací výškou 2864 mm a trhací sílou 15 600 N. Jejich připojení k traktoru je stejně jako odpojení otázkou necelých tří minut, rychle a jednoduše lze měnit také nářadí (lopata, paletovací vidle, aj.) v hlavici nakladače.
Univerzální výbava
Traktor John Deere 4520 má prostřednictvím planetových převodů poháněna všechna kola, standardním prvkem je zámek diferenciálu. Také brzdy mají vysokou životnost, neboť jejich kotouče spočívají v olejové lázni, traktor je samozřejmě vybaven parkovací brzdou. Bezpečný provoz zajišťuje také hydraulické řízení, které má díky duálnímu čerpadlu samostatný, oddělený okruh. Druhý slouží pro pohon a ovládání připojeného nářadí. Celkový průtok činí 64,6 l/min, z toho 19,3 l/min připadá na okruh řízení a 45,3 l/min ramenům závěsu a vnějším okruhům hydrauliky. Tříbodový závěs kategorie 1 unese 1423 kg. K traktoru je na přání dodáván také přední tříbodový závěs.
Vývodový hřídel pro pohon připojeného nářadí je součástí základní výbavy, spíná se nezávisle a pracuje s 540 otáčkami za minutu. A to jak při jmenovitých otáčkách motoru, tak při snížených v ekonomickém režimu 540E. Střední vývodový hřídel, určený pro pohon mezinápravového žacího ústrojí a přední vývodový hřídel, oba s pracovními otáčkami 2100 ot./min, jsou volitelným příslušenstvím.
Vzorná péče o řidiče
Další volba je otázkou nasazení, pro sezónní vystačíte s traktorem bez kabiny, vybaveným ochranným rámem ROPS. Celoroční využití volá po kabině. Její účinné topení a ventilační soustava zajistí příjemné pracovní prostředí v zimě i v létě. Tónovanými okny kabiny je dobře vidět do všech stran, pro účinnější větrání lze přední i zadní okno vyklápět a vyjmout velkoplošné boční dveře. I přes malé rozměry traktoru je uvnitř kabiny překvapivě hodně prostoru. V tomto ohledu také může John Deere sloužit jako příklad a to zejména díky prakticky ploché podlaze bez zbytečných hran a výstupků, dostatku místa nad hlavou i do stran. Když k tomu připočteme měkce čalouněné, seřiditelné a odpružené sedadlo s dlouhým opěradlem, odklápěcí, stavitelný sloupek volantu a vtipně rozmístěné ovládací páky, které nijak nepřekáží a přitom jsou v dobrém dosahu, je třeba vyzdvihnout, že o pohodlí řidiče John Deere pečuje skutečně vzorně.
Hodnotu traktoru John Deere 4520 zvyšuje bohatá nabídka příslušenství, zahrnující již zmíněné čelní nakladače, dále zemědělské nářadí od kypřičů půdy až po postřikovače, širokou škálu žacích ústrojí s patřičným příslušenstvím (sečení se sběrem, řádkováním, mulčování, vyžínání apod.) techniku na odklízení sněhu (radlice, frézy, kartáče, sypač), komunální stroje, speciální nářadí pro údržbu golfových areálů i jiných sportovišť, aj. Profesor John Deere 4520 je proto schopen působit v mnoha oborech po celý rok. Nezapomeňte, že jedině profesor zná a umí svůj obor na výbornou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *