13.09.2017 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jiřinky a mečíky poprvé v Průhonicích

Od začátku srpna do konce září mohou návštěvníci spatřit v Dendrologické zahradě v Průhonicích výstavu prezentující historii jiřinek a mečíků v Průhonicích. Hlavní exponáty – jiřinky a mečíky, lze nalézt jak v bohatém sortimentu na záhonech (přehled průhonického šlechtění jiřinek a mečíků), tak jako řezané květy (výběr průhonického šlechtění mečíků) v návštěvnickém centru.

Řezané květy mečíků jsou v pravidelných intervalech vyměňovány podle jejich aktuálního nakvétání. Vůbec poprvé tak může návštěvník spatřit na jednom místě tyto krásné květinové kultury, které se vážou k dlouholeté práci šlechtitelů ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Květy a výstavní panely jsou doplněny tematickými obrazy jiřinek malířky Karolíny Klimešové.

I v historii Průhonic mají jiřinky a mečíky svou dlouhou tradici. Zmínky o výsadbě mečíků v Průhonicích nalezneme v Matrice rostlin Dendrologické společnosti již z roku 1909 (Gladiolus italicus Mill) a následně i v dalších letech (Gladiolus floribundus Jacq. Gladiolus imbricatus L., Gladiolus Childsii, Gladiolus x gandavensis aj.). První semena jiřinek (Dahlia coccinea Cav.) byla objednána v roce 1924 z University v Montpellieru. Zajímavý je také fakt, že členem (zmínka v druhé ročence z roku 1931) Společnosti československých jiřinkářů byl mimo jiné také František Zeman, inspektor zahrad v Průhonicích a jedna ze stěžejních postav Rakousko-Uherské a později Československé dendrologické společnosti.*

Text

Ing. Adam Baroš,

VÚKOZ, v. v. i.

Foto Z. Kiesenbauer, I. Barošová, archiv VÚKOZ

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down