03.12.2016 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jiný svět v singapurských Gardens by the Bay

Singapur je ostrovní městský stát v jihovýchodní Asii. Je to významný dopravní uzel s velkým přístavem a letištěm. Každá jeho charakteristika začíná pojmem silná ekonomika, kterou dává město velmi okatě najevo. V zálivu, který byl za koloniálních časů frekventovaným přístavem, vyrostlo město mrakodrapů zajímavě kontrastujících se starou zástavbou malých čínských domků.

Singapur je otevřený všem architektonickým experimentům a díky tropickému klimatu je ideálním místem, kde lze propojovat architekturu s vegetací. Ikonami centra města (Marina Bay) se stala architektura budovy ArtScience Museum, která má výraznou formu připomínající květ, a hotelu Marina Bay Sands dominujícího svojí výškou i odvážnou konstrukcí. Na rovném terénu se tak stává kulisou většiny pohledů jak v zátoce bývalého přístavu, tak v městském parku Gardens by the Bay.

Městský park Gardens by the Bay vznikl roku 2012 na nezastavěném území určeném k rekultivaci po stavbě velké nádrže (Marina Reservoir) v souladu s hlavní myšlenkou Singapuru vytvořit „město v zahradě“. Na základě soutěže, které se zúčastnilo asi 70 návrhů, byly vybrány dvě firmy, které vytvořily plány pro dvě části území – Grant Associates pro jižní část (Bay South) a Gustafson Porter pro část východní (Bay East).

Park je dostupný pro automobilovou dopravu, projíždí zde linka metra a pro pěší byl vybudován most Helix Bridge, který umožňuje chodcům nerušený pohyb mimo hlavní dopravní tepnu. Celý komplex je budován pro celodenní pobyt, nabízí tedy veškeré služby, volnočasové vyžití, ale i naučné prvky. Návštěvník se zde může seznámit jak s fungováním přirozeného koloběhu energií v přírodě, tak i s fungováním nových technologií použitých ve sklenících a superstromech.*

Ing. Zora Kulhánková, Ph.D.,

Ústav zahradní a krajinářské architektury,

MENDELU Brno

Celý text článku naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down