17.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jindřichův Hradec opraví ohradní zeď kolem Krafferovy zahrady

Jindřichův Hradec opraví ohradní zeď kolem Krafferovy zahrady. Jde o jednu z největších ploch zeleně v centru města s téměř třísetletou historií. Náklady na obnovu zdi činí přibližně tři miliony korun. Novinářům to po jednání městské rady řekl jindřichohradecký starosta Michal Kozár (ANO).

"Postupně chceme opravit celou zeď, aniž bychom při tom nějak omezovali provoz zahrady," uvedl. Krafferovu zahradu si před dvěma lety od města pronajal Atelier Za Mák. Velká část areálu zůstává takzvanou ukázkovou zahradou. Na menší ploše pak pronajímatel pěstuje květiny a také provozuje květinářství. Rozloha Krafferovy zahrady činí 6500 metrů čtverečních.

"Je to jedna ze zelených ploch v centru města a mohu říct, že představuje takový návrat ke kořenům. V minulosti byla dost zanedbaná. V posledních letech se ale daří obnova zahrady a vrací se k nám s tím i její historie. V budoucnosti by ze zahrady mohlo vzniknout místo, které budou vyhledávat turisté a zvýší se tím atraktivita Jindřichova Hradce," řekl starosta.

Krafferova zahrada vznikla v roce 1758 pro hraběnku Isabellu Černínovou. Na podobě areálu se podílel tvůrce zámeckých zahrad v Českém Krumlově Jan Antonín Zinner. V 19. století získal zahradu Ignác Kraffer a jeho rodina v komplexu provozovala zahradnictví, které nabízelo na svou dobu široký sortiment rostlin. Podnik existoval až do 50. let minulého století, kdy komunistický režim firmu zestátnil. Majitelé mohli v zahradě zůstat jako zaměstnanci. Od 80. let byl areál prázdný a jeho obnova začala až na začátku 21. století.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down