12.09.2011 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihočeská spolupráce jen kvete

Společnost Some Jindřichův Hradec s. r. o. je stálicí na českém trhu. Od roku 1995, kdy byla založena, si vytvořila vlastní silné zázemí a získala široký okruh zákazníků. Pro maximální pohodlí a servis zákazníka, vytvořila společnost síť prodejních a servisních středisek nejen po celé České republice, ale také na Slovensku. Jedním ze spokojených klientů firmy je také David Ryšánek z Prachatic, který vlastní rodinné zahradnictví.

David Ryšánek je klientem firmy Some již několik let a na vzájemnou spolupráci si nemůže stěžovat. Pochvaluje si bezchybnou komunikaci a individuální přístup ke každému zákazníkovi, firma je klientovi schopna připravit cokoliv na míru. Výhodná je i bohatá síť servisních středisek, v případě jakýchkoliv problémů, si zahradník může vybrat zda dojede do blízkých Chvalšin, případně Jindřichova Hradce.

Spolehlivý pomocník
Především pro realizace využívá David Ryšánek a jeho zaměstnanci jednoosý dvoukolový malotraktor BCS 650 od italského výrobce. Tento stroj s benzínovým motorem Honda a náhonem dopředu je univerzálním přístrojem umožňujícím připojení celé řady pracovních adaptérů. David Ryšánek má prozatím k dispozici a při své práci hojně využívá rotační brány a rekultivátor, obojí značky Muratori. Samotný malotraktor je uzpůsoben pro práci v těžkém terénu a má 4 rychlosti na jízdu vpřed a 3 rychlosti na jízdu vzad. Zpětný chod využívají zaměstnanci zejména při zakládání trávníku, kdy se jim praxí osvědčilo se strojem couvat a neničit tak nově připravenou plochu. Díky univerzálním otočným řidítkům (o 45° až 180°, lze s nimi manipulovat i dolů a nahoru) je možný i boční pohyb vedle stroje. Odklon řidítek je výhodný i při doplňování benzínu, které je tak bez problémové. Majitel si chválí i celkem nízkou spotřebu benzínu, do nádrže se vejde až pět litrů a při intenzivní celodenní práci je nutné dolévat benzín maximálně dvakrát. Stroj má také zabudovanou bezpečnostní pojistku, díky které se při zakopnutí ovládajícího či sjetí z trasy stroj zastaví a vypne motor. Každé kolo malotraktoru má svou samostatnou brzdu, to se dá výhodně využít k zatáčení při práci nebo k případné aretaci (funkce ruční brzdy).

Přídavné adaptéry
Samotný stroj je velice těžký a po připojení adaptérů je jeho váha ještě znatelnější – s adaptéry dosahuje až 300 kilogramů. Pro jednodušší manipulaci s těžkým strojem je možné dokoupit protizávaží. Jednou z dalších z výhod stroje je také jeho jízda bez činnosti hnacího hřídele, což znamená že se strojem je možné kamkoliv dojet s vypnutým motorem a zapnout jej až na místě. Jmenovaná přídavná zařízení pracují do hloubky až 12 cm, záběr rotačních bran je 80 cm a záběr rekultivátoru 84 cm. Rotační brány používá David Ryšánek pro prvotní zkypření zpracovávané půdy. Cenově nákladnější rekultivátor zapravuje do hloubky země kameny a zasypává je. Podle majitele je velice důležité zvolit správnou míru hloubky, protože pokud je rekultivace příliš mělká, mohou se kameny po jednom dešti opět ukázat. Terén je po zásahu rekultivátorem urovnán a uhlazen děrovaným válcem. Dalším adaptérem, který by David Ryšánek rád v dohledné době pořídil je secí stroj, bohužel je jeho koupě momentálně ještě na nějaký čas odsunuta, neboť Zahradnictví má před sebou a také už za sebou nemalé finanční investice.

Text Jana Klečková Foto archiv Davida Ryšánka

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 4/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down