27.02.2024 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihlava se chystá upravit Smetanovy sady 

Jihlavská radnice chce nechat upravit Smetanovy sady v sousedství budované Horácké multifunkční arény (HMA). V parku, který kdysi vznikl v místě zrušeného městského hřbitova, se zásahy budou týkat sítě cest, zeleně i mobiliáře. Na vypracování projektové dokumentace dnes jihlavské zastupitelstvo schválilo 2,5 milionu korun. Pro bylo všech 31 přítomných zastupitelů.

Vedení města podle primátora Petra Ryšky (ODS) původně uvažovalo o revitalizaci parku včetně přilehlých ulic za 33 milionů korun. Rozsah nyní omezilo jen na park, podle předpokladu by tak tato akce měla stát okolo 18 milionů korun. Je možné na ni dostat dotaci. "Takže si myslím, že by bylo dobře to realizovat," uvedl. Podle webu města chce radnice požádat o příspěvek 8,4 milionu korun v programu IROP.

"Velmi to kvituji. Myslím, že to centru města ohromně pomůže a že k té aréně to je potřeba," uvedla Tereza Kafková za opoziční Piráty a Fórum Jihlava k úpravám Smetanových sadů. Zeptala se, kdy by mohla být hotová. Podle primátora by to mohlo být skoro s arénou nebo v těsném závěsu, když bude všechno postupovat dobře.

Aréna za 1,9 miliardy korun bude dostavěná příští rok na podzim. Kromě sportovních se v ní pak budou konat i kulturní a společenské akce. Na arénu přispěje městu Kraj Vysočina půl miliardou korun a 300 milionů korun poskytne Národní sportovní agentura (NSA).

V místě Smetanových sadů byl hřbitov od roku 1559, hřbitovní kostel je z roku 1572. Areál sloužil jako hlavní městský hřbitov do roku 1868. Sady tam byly založené v roce 1891 po zboření hřbitovních zdí.

Část bývalého hřbitova, do níž teď zasahuje stavba, zkoumali před rokem archeologové. V početných hrobech našli kromě lidských ostatků pozůstatky oděvů, rakví, ale i křížky, růžence a jiné milodary kdysi věnované zemřelým. Po zdokumentování kosterní ostatky vyjmuli, aby mohly být pietně uložené jinde.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down