Jihlava musí v největším městském parku pokácet 84 stromů

ihlava musí v největším městském parku Heulos pokácet 84 stromů. Poškodil je kůrovec a také letní vichřice. Dalších více než 30 stromů bude nutné pokácet i v jiných parcích po městě. Radnice počítá s jejich náhradou. Kolik přesně stromů bude nutné dosázet, bude zřejmé po skončení těžby. ČTK to řekla Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Ke kácení byly podle ní vybrané stromy suché nebo poškozené a nebezpečné. "Nic jiného nekácíme, než to, u čeho je věcný důvod pro kácení, rozhodně nekácíme žádné zdravé a bezpečné stromy," řekl Ruschková.

Park Heulos má podle ní s kůrovcem problém dlouhodobě, původně byl založený jako smrkový porost. K zemi musí určitě jít 81 jehličnanů a také tři listnaté stromy poškozené vichřicí. V zimě se kácí kvůli vegetačnímu klidu i kvůli tomu, že na stromech nehnízdí ptáci.

Ve Velkém Heulosu s rozlohou 14 hektarů se podle Ruschkové dobře daří náletovým dřevinám, které by část stromů mohly přirozeně nahradit. "Na Velkém Heulose nám velmi dobře zmlazují javory a jasany, stromy z náletů jsou pro nás nejlepší, protože tím, že tam vyrostou ze semínka, jsou nejstabilnější, jsou schopny nejlépe fungovat, nejlépe odolávají i klimatickým výkyvům. V menší míře tam zmlazuje lípa nebo dub červený," řekl Ruschková.

K dosazení se pak plánují duby, buky, třešně ptačí, habry, jeřáby, jírovce a také jehličnaté stromy, aby postupně vznikal smíšený les.

Velký Heulos, na který navazuje na opačném břehu řeky Jihlávky Malý Heulos s rozlohou 3,5 hektaru, je největší zelenou plochu ve městě. Další městské parky jsou přibližně dvouhektarové a menší.

Kromě kůrovce, který v posledních letech ničí i stromy v parcích, se na kvalitě stromů podepsala bouřka, která loni v červnu vyvrátila v pásech i zdravé stromy. Narušení kompaktnosti porostu zvyšuje náchylnost zbylých stromů. "Když se to otevře, tak vzduch proudí jinak a ty stromy na to nejsou zvyklé, musíme je hlídat, aby nespadly," řekl Ruschková.

Současné kácení podle ní provoz v parku omezí jen částečně. Lidé by měli pečlivěji sledovat cedule s upozorněním na kácení a dodržovat páskami vymezené prostory kácení.

Na podzim loňského roku vysadila Jihlava 147 velkých stromů a 400 keřů, výsadba bude pokračovat na jaře a především na podzim. Počet vysázených stromů podle Ruschkové ovlivní i dostupnost sazenic ve školkách, strom sázený do města se předpěstovává sedm let.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down