22.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jezírko na Letné vybuduje pro Prahu firma SMP CZ za 15,6 milionu korun

Nové jezírko na pražské letenské pláni vybuduje pro hlavní město firma SMP CZ za 15,6 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. Jezírko bude v prostoru u Hanavského pavilonu směrem k pískové ploše a napájeno bude pomocí čerpadla vodou z Vltavy.

Plocha nového jezírka bude zhruba půl hektaru. Voda do ní bude čerpána přes jednu ze tří pracovních šachet Rudolfovy štoly z 16. století. Jedním z důvodů vybudování nové plochy je i boj proti suchu. Město postupně opravuje a vylepšuje rybníky a vodní toky a buduje nádrže na zadržení vody.

Praha podle dřívějších informací magistrátu vlastní 85 rybníků o rozloze 120 hektarů. Dalších 20 rybníků o 30 hektarech vlastní soukromníci. Město dále vlastní 32 retenčních nádrží, sedm suchých poldrů, 28 dešťových nádrží a čtyři velká vodní díla, jako je Hostivařská přehrada nebo Džbán.

Radní Prahy koncem minulého roku schválili soubor pravidel, který má pomoci v boji proti suchu. Město má při svých projektech minimalizovat vybetonované plochy, místo nichž mají vznikat prostranství s propustnými povrchy. Na střechách budov má být vysazována zeleň, která vodu využije, zároveň zlepšuje životní prostředí a město ochlazuje.

Dokument vychází z loni schváleného klimatického plánu, podle kterého má město do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down