15.01.2024 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jeseník se chystá na budování chodníku do lázní, stavbě musí ustoupit stromy

Jeseník se chystá na dlouho plánovanou stavbu chodníku z města do Priessnitzových léčebných lázní. Kvůli novému chodníku, který má zvýšit bezpečnost chodců na trase mezi městem a lázněmi, musí být pokáceno 23 stromů v Priessnitzově ulici. Kácení město plánuje v tomto týdnu, omezena bude kvůli tomu také doprava, informovala ČTK mluvčí jesenické radnice Markéta Kaniová. Stromy poté nahradí nová výsadba, město počítá s tím, že zde vysadí pět desítek stromů, většinou půjde o lípy malolisté.

Do kácení stromů v Priessnitzově ulici se odborníci pustí v úterý. Až do pátku zde musejí řidiči kvůli pracím počítat s částečnou uzavírkou a dopravním omezením mezi 09:00 do 14:30 hodin, a to vždy na zhruba 15 až 20 minut. Autobusů se omezení nedotkne, provoz budou řídit pracovníci, doplnili zástupci radnice. "Termín byl vybrán s ohledem na současný omezený provoz Priessnitzových léčebných lázní a Vojenských lázeňských a rekreačních zařízení," uvedl místostarosta Václav Urban (PRO Jeseník).

Vybudování chodníku v délce 1,3 kilometru podél Priessnitzovy ulice do jesenických lázní, který nejpoužívanější přístupové cestě do areálu dosud chyběl, město dlouho plánovalo. Podle zástupců radnice má významně zvýšit bezpečnost chodců a snížit riziko dopravních nehod. Kácení stromů před stavbou je podle města nezbytné. "Při plánování výstavby se uvažovalo o různých variantách trasy, finální varianta byla zvolena i s ohledem na dlouhodobou perspektivu, zachování a budoucí obnovu aleje," doplnil místostarosta Urban.

Výsadba nových stromů

Stavbě chodníku tak musí ustoupit 23 stromů, nahradí je poté výsadba pěti desítek stromů. "Pětadvacet lip bude vysazeno podél ulice Priessnitzova. S ohledem na jejich růst a rozšiřování kořenových systémů budou výsadby prováděny v rozestupech devíti až 12 metrů, zhruba čtyři metry od kraje vozovky nebo chodníku. Zbývající stromy budou vysazeny na dalších pozemcích ve vlastnictví města," dodal místostarosta.

Stavba chodníku začne v březnu a potrvá do listopadu. Trasa je navržena od křižovatky s Alšovou ulicí až po Francouzský pramen. Součástí projektu je úprava povrchů, výstavba opěrných zdí a dešťové kanalizace s retenčními nádržemi, doplnění veřejného osvětlení či rekonstrukce autobusových zastávek. Předpokládané náklady jsou odhaddem téměř 50 milionů korun, město by na stavbu mělo získat evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu dotaci ve výši 25,5 milionu korun. Skutečné náklady budou známy po výběrovém řízení, doplnila mluvčí radnice.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down