Jedovaté rostliny v bytě a na zahradě

S napětím a bez dechu čteme o záhadné smrti hraběte XY, která je opředena tajemstvím. Ale to neznáte neomylného Sherlocka Holmese, který velmi rychle pozná, kdo je vrah a čím byla smrt způsobena. Co bylo příčinou tohoto nenadálého skonu?

Byl to výluh z jedovaté rostliny nebo jedovatá část zamíchána do slavnostního pokrmu?
Možná, že někteří se pozastaví nad „nesmyslným“ tvrzením, že rostliny – květiny, tak krásné a něžné mohou zabíjet (v tom nejhorším případě) nebo alespoň způsobovat nevolnosti. Ale neznalost nás neomlouvá a při nákupu jak pokojových tak i venkovních rostlin by každý měl vědět nejen to, co potřebují pro svůj zdárný růst a tvorbu květů a plodů, ale také, zda nejsou některé jejich části jedovaté. Zvláště v rodinách, kde jsou malé děti by při výběru rostlin se měl klást důraz na jejich nejedovatost.K ochutnání mohou lákat barevné plody, mléčné šťávy, ale nebezpečné mohou být i chloupky, které při dotyku vyvolávají alergii.Proto se poohlédněte po svém bytě zda i vy nemáte mezi bytovými „miláčky“ krásně kvetoucí klívii, vzrostlou difenbachii nebo brambořík.
Mnoho již napovídají jejich jména – kýchavice bílá a černá, konitrud, ďáblík bahenní. Ale pozor, mnohé patří mezi vzácné druhy zákonem chráněné.
Již od pradávna rostliny sloužily za potravu, byly zdrojem léčivých látek, surovin … Přitom hranice mezi lékem a jedem nelze přesně vymezit. Závisí to na dávce nebo na způsobu použití, rostlinném orgánu aj.
Publikace chce poskytnout široké veřejnosti – dospělým i dětem, zahrádkářům, pracovníkům dětských zařízení, škol, rodičům, chovatelům zvířat … populární formou základní informace o jedovaté součásti naší květeny, o rostlinných druzích pěstovaných, planých, zplaněných a pokojových.
Kniha představuje 100 bylin a dřevin, které mohou způsobit vážná ohrožení zdraví, v krajním případě i ohrožení života člověka nebo zvířete. Jsou zde podány základní údaje o rostlinných jedech, účinných obsahových látkách, ale také o pozitivním významu a užitkovosti řady těchto rostlin, včetně ochrany některých z nich.
V knížce jsou u každého druhu uvedeny nejdůležitější typické znaky, jeho uplatnění jako pěstované, převážně dekorativní rostliny, nebo naopak jeho výskyt jako zahradního nebo polního plevele, dále účinné obsahové látky, příznaky otravy včetně nezbytné pomoci , ale také i základní údaje pro úspěšné pěstování. Pro snadnější orientaci jsou rostliny uspořádány abecedně. Vše toto je doplněno barevnými fotografiemi.
Doc. RNDr. Jan Novák, DrSc.: Jedovaté rostliny v bytě a na zahradě. Vydala Grada Publishing, a. s. jako svou 1876. publikaci v řadě Česká zahrada 50. Počet stran 84 a 16 stran barevných tabulí. První vydání, Praha 2004.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *