21.04.2004 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaro ve znamení novinek

Stalo se už tradicí, že firma Syngenta Czech, s. r. o., se sídlem v Semčicích, přichází každé jaro s novými odrůdami letniček, balkonovek a trvalek, které reagují na poptávku trhu a snaží se uspokojit požadavky zákazníků. Novinky jsou velmi dobře přijímány trhem a zvyšují prodejní potenciál každého výrobního podniku.

Přesto nesmíme zapomínat na stávající, praxí ověřené odrůdy, které ani po několika letech neztrácejí nic na své oblíbenosti. Tyto dvě skupiny odrůd dohromady tvoří sortiment květin, který by se dal nazvat klíčovým pro nadcházející sezonu – sezonu 2004.
Již v tomto roce se osvědčilo vegetativně množené Ageratum Artist, které je možno pěstovat v intenzivní produkci v 11 - 12 centimetrových květináčích. Ve srovnání s generativně množeným Ageratum vyniká nejen svou velikostí a uiformitou, ale i výbornou odolností k nepříznivému počasí a samočistící schopností. Nové květy totiž postupně přerůstají ty odkvetlé, čímž se ve výsadbě udržuje vysoký barevný index po celou sezonu. Série Artist se dále dělí na dvě podskupiny: mohutnější Alto v modré barvě a kompaktnější Basso v barvách modré, purpurové a růžové.
Popularita Argyranthemum v posledních letech o něco poklesla. Příčinou byla vytáhlost klasických odrůd a nakvétání uvnitř rostlin. Tyto nevýhody popírá nová série Molimba, kterou není nutné ani zaštipovat, ani retardovat a přesto zůstává nízká s množstvím bílých květů na povrchu rostliny. Série Molimba má tři podtypy: kulovitější Helio, Maggy véčkovitého tvaru a poloplnokvěté Duplo. Doporučujeme je pěstovat minimálně v 12 cm květináči, tato kultura potom trvá 8 - 10 týdnů.
Bacopa Cabana je již stálicí evropského trhu (i proto si ji výrobce počítačových her Nintendo vybral pro vytvoření hry Pikmin). Tato Bacopa se vyznačuje největším květem, sytě zeleným listem a kulovitým kompaktním habitem. Pro rok 2004 bude tato série doplněna další, levandulovou barvou. Na rozdíl od stávajících růžových bude Bacopa Cabana Lavender více nakvétat většími květy, takže z odstupu nebude barva květu zanikat v zeleném olistění.
Sérii Bidens Solaire doplní po klasické žluté a kompaktní také Solaire Star, určený pro velmi intenzivní produkci. Tato rostlina se vyznačuje extrémně kompaktním a pevným habitem. Samozřejmostí celé série je velká odolnost k chorobám.
Doba, kdy bylo ozdobou Diascia několik květů na konci dlouhého stonku, je dávno pryč. Pro nadcházející sezonu je připraveno již pět atraktivních barev série Flying Colors ve dvou habitech: převislejší Red a Antique Rose a vzpřímenější Appleblossom, Apricot a Coral. Celá série se vyznačuje rychlým růstem (produkční doba 8 - 10 týdnů) a odolností k transportu, tak důležitá u Diascia.
Kromě širokého sortimentu klasických Helichrysum nabízíme i nové vzpřímené Helichrysum petiolare ’Lining Silver’. Tato odrůda se vyznačuje drobným uniformním olistěním a velkou pevností stonku. Doporučujeme použít ho zejména do sesadeb s kvetoucími rostlinami (např. Diascia ’Flying Colors’), kde vytvoří jakousi kostru a oporu.
Již jsme si zvykli na to, že Lobelia není pouze záhonovou, ale i balkonovou květinou. Nejnovější odrůda ’Laguna’ se vyznačuje zejména raností a mohutným růstem. Kompaktním vzrůstem se vyznačuje modrá s okem, kulovitý habitus má levandulová a novinka blankytně modrá, nejvíce převislá je tmavě modrá.
Pokud chcete pěstovat vegetativně množenou Sanvitalia, můžete si v sérii Cuzco podle účelu vybrat ze dvou možností: pro pěstování v závěsných květináčích a větších květináčích se hodí ’Cuzco Yellow’, naopak pro intenzivní produkci je nejlepším řešením kompaktní ’Cuzco Compact’. Společné je jim sytě zelené olistění a záplava velikých žlutých květů.
Další neprávem opomíjenou balkonovkou je Osteospermum, které bylo obtížné dopěstovat do prodejní kvality a pro zákazníka bylo zklamáním nenakvétání během léta. Nová serie Jamboana popírá všechny nevýhody Osteospermum – na pěstebním stole je možné ji pěstovat velmi intenzivně, bez použití růstových regulátorů a bez zaštipování. Pro květní indukci nepotřebuje chlad, tzn. můžeme ji pěstovat společně s letničkami. Celá produkce trvá 10 - 12 týdnů, podle velikosti květináče. Konečný spotřebitel bude překvapen záplavou květů po celé léto. Série Jamboana zatím obsahuje tyto barvy: nejprodávanější Purple, a dále White (bílý květ s modro-oranžovým středem) a Light Purple.
Již několik let nabízíme Scaevola ’Saphira’, která nakvétá množstvím sytě fialových květů. Pro nadcházející sezonu obohatí sortiment i Scaevola ’Whirlwind’, která má na rozdíl od stávajících bílekvetoucích podstatně větší květ a na rozdíl od ’Saphira’ zase převislejší habitus.
V sortimentu Surfinia se sortiment rozrostl jednak o novou červenou, a dále potom o dvě nové podskupiny: polopřevislé Baby a vzpřímenější Patio. Samozřejmostí sazenic je výborný zdravotní stav a silný vzrůst s krátkými internodii.
Většina pěstitelů se již setkala se sériemi Tukana, Babylon a Ipanema. Jedná se o tři rozdílné typy vegetativně množených Verbena. Nejmohutnější Tukana s největšími květy na krátkých internodiích, multiflora Babylon pokrytá kobercem květů a plazivá Ipanema s jehlicovitým listem. Tyto série jsou nyní doplněny o Babylon Pink, Tukanu Lilac a Tukanu Strawberry Cream.
U generativně množených letniček rozšíří sortiment také několik novinek. Kromě oblíbených nízkých hledíků Montego, vhodných pro pěstování v packu i v květináči, je možné napěstovat pro náročného zákazníka i o něco vyšší hledík ve větším květináči. K tomuto účelu se hodí odrůda ’Coronette’, která je středně vysoká, ale přesto velmi dobře rozvětvující.
U Begonia semperflorens se ideálně doplňují série Ascot a Eureka. První je vhodná pro ranou produkci v packu či květináči, Eureka pro produkci v květináči nebo pozdní produkci v packu. Ve výsadbách výborně odnožuje.
U hlíznatých begonií je asi nejznámější odrůdou ’Nonstop’. Pokud potřebujete begonii prodávat velmi brzy a v malém květináči, zkuste sérii Swift. Převislá série Begonia Tenella obsahuje již pátou barvu, a to velmi důležitou Scarlet! Celá série se vyznačuje kompaktním vzrůstem na pěstebním stole, odolností k transportu a obrovským převisem u zákazníka.
V letošním roce se nám potvrdilo, že růžovokvetoucí převislá jahoda Fragoo se prodává ještě lépe než její předchůdkyně Frany s bílým květem. Fragoo totiž spojuje okrasnou funkci s praktickým využitím např. balkónu či terasy. Je to ideální květina pro impulsivní prodej – kdy se zákazník rozhoduje impulsivně bez ohledu na cenu.
Gazania Gazoo je vhodné pěstovat ve větším květináči (10 – 12 cm), protože mají nejen obrovské květy, ale i mohutnější habitus rostliny. Z prodejního hlediska je velikou výhodou zavírání květu později než starší odrůdy. Jedinečná barva Red with Ring – červená s černým prstencem – získala medaili Fleuroselect.
Letošní parné léto bylo velkou zkouškou odolnosti Impatiens walleriana. I v těchto extrémních podmínkách se dobře osvědčila série Cajun (mající proto ve svém logu plameny). Díky svému kompaktnímu habitu je možno ji pěstovat velmi intenzivně a ani na záhoně nevyholuje. Barevná škála obsahuje 13 uniformních barev, uniformní mix a dvě designové odstínové směsi.
Revoluční novinkou muškátů ze semen je série Florever, vyznačující se kontinuálním nakvétáním po celou sezonu bez nutnosti čistění květů. Příčinou je skutečnost, že tyto rostliny nemají prašníky, tudíž nevytváří pyl, a proto ani nenasazují semena. Toto samozřejmě platí pouze, pokud je nevysadíme společně s jinými odrůdami, které pyl vytváří... Série Florever zatím obsahuje čtyři barvy.
V sortimentu S&G samozřejmě najdeme celou škálu petunií: od Petunia grandiflora přes P. multiflora až po P. milliflora. P. grandiflora - série Bravo je každý rok doplňována novými barvami, tentokrát je to Appleblossom, Rose Star, Sky a vylepšená Red. P. multiflora, sérii Hurrah zase obohatí Velvet a Lavender Tie Dye.
Generativně množená Verbena, série Obsession je vhodná jak do packů, tak i do květináčů. Škála 16 barev umožňuje jakékoliv kombinace, ve výsadbách výborně odnožuje. Hned čtyři barvy obdržely Fleuroselect medaili – modrá s okem, lila, korálová s okem a nová meruňková.
Pro pozdně jarní produkci doporučujeme další pozapomenutou květinu – Catharanthus roseus, též Vinca. Nová série Sunstorm výborně rozvětvuje, takže zaplní celý květináč. Všech 10 barev i směs se vyznačují uniformitou a kompaktností. Na záhoně snáší přímé slunce a sušší podmínky, je vhodná i jako pokojová květina. Velmi dobře snáší transportní i prodejní podmínky.
Tento výčet samozřejmě nemohl obsáhnout celý sortiment S&G, ale jen klíčové odrůdy, na které byste neměli při plánování produkce v roce 2004 zapomenout. Důraz na správný výběr odrůdy totiž po otevření evropského trhu pravděpodobně vzroste ...

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down