13.05.2013 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaro si dalo načas

Přesto, že držíte v rukou květnové číslo s rozkvetlými květy Prunus na titulní obálce, jeho příprava a výroba proběhla již v březnu – měsíci, ve kterém začíná jedno z nejkrásnějších ročních období – jaro.

Podle rtuti na teploměru, klesající i přes den pod bod mrazu, několikacentimetrové sněhové nadílky a téměř nulového počtu slunečných dnů jsem si pomalu přestal dělat naději, že se letošního příchodu jara vůbec někdy dočkám. Útěchu jsem nenašel ani v prastarých příslovích a pranostikách, které například praví, že o svatém Tomáši sníh bředne na kaši, či že na svatého Řehoře ledy plují do moře a vlaštovky od moře. Letos by k nám pravděpodobně na první jarní den bez úhony nedoletěly a pokud bych byl já na jejich místě, kvapem bych letěl zpět do teplých krajin. Každopádně rčení, mrzne-li v den Čtyřiceti mučedníků, mrzne potom ještě 40 dní, téměř přesně vystihuje letošní příchod jara.
Nepříznivý průběh počasí se promítá nejenom do našeho rozpoložení, ale také se bezprostředně dotýká nákladových položek výroby, potažmo výsledné ceny produktu. Jaké pak jiné odvětví je však více závislé na klimatických a povětrnostních podmínkách než zemědělství, jehož nedílnou součástí je i zahradnictví. Poptávka po zahradnických výpěstcích nesouvisí pouze s jejich cenou. Málokdo si přece vyzdobí na velikonoční svátky okenní parapety či vstupy do domů kvetoucími Primula, Viola či Bellis, když meteorologové hlásí až dvacet centimetrů sněhu. Co si pak má počít pěstitel s rostlinami napěstovanými podle běžně používaných technologických postupů a časových harmonogramů?
Letošní nepřízeň počasí rovněž nepotěšila ani zahradní realizační firmy. Březen je zpravidla měsícem, kdy zahajují svoji činnost, letos do zamrzlé půdy nemohly.
Pomineme-li vliv nepříznivého počasí na ekonomickou stránku, málokdo si přímo uvědomuje, jaký má dopad z pohledu sociálního. Spolu se stavebnictvím je to právě zemědělství, které se výrazně podílí na vytváření sezónních pracovních míst. Pozdní nástup jarních prací rozhodně nepřispěje ke snížení nezaměstnanosti.
Přestože se při vytváření ekonomické rozvahy počítá s určitými riziky, která mohou v průběhu výrobního procesu nastat, ztráty vzniklé v důsledku letošní dlouhé zimy mohou být pro některé producenty zásadní.
Matka příroda nám jasně ukázala, kdo je pánem na této planetě, a nám nezbývá než doufat, že k nám bude v příštích letech vlídnější. Podle některých názorů by zde však mohlo platit přísloví Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.

Arnošt Jílek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down