18.06.2006 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarní výstavy v Lysé

Již tradičně patří výstava Zemědělec v Lysé nad Labem k prvním jarním akcím pečlivě zapsaným v kalendáři každého pěstitele. Letošní dlouhotrvající zima sice přinesla organizátorům akce práci navíc – výstavní plochy byly doslova zahrnuty sněhem a ten bylo třeba odklidit. Nakonec se vše zdárně podařilo a brány areálu výstaviště se pro návštěvníky otevřely ve středu 15. března.

Národní výstava zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků trvala celkem pět dní a navštívit ji přišlo přibližně 20 000 lidí. K vidění byly produkty zhruba dvou set vystavovatelů. Spolu s čtyřiadvacátým ročníkem Zemědělce proběhla také 7. výstava koní a chovatelských i jezdeckých potřeb Jaro s koňmi 2006 a šestý ročník soutěže studentů odborných škol v aranžování květin Polabský motýl.
Pro zemědělce a chovatele koní
Zemědělská mechanizace, zemědělské potřeby a stavby, ale také hnojiva, komposty, substráty a samozřejmě rostliny, to vše bylo možné v Lysé potenciálním i stávajícím zákazníkům prezentovat. Pravda, na počtu a zejména sortimentu vystavovaných květin se trochu podepsala dlouhá zima, ale i tak byla návštěva výstavy rozhodně přínosem. K tomu přispěl i tématicky laděný doprovodný program probíhající po celou dobu veletrhu. Zájemci mohli vyslechnout odborné přednášky týkající se jak rostlinné tak živočišné výroby. Zahradníci a zahrádkáři se jistě rádi přišli podívat na vystoupení Ing. Ludmily Duškové, které pojednávalo o chorobách a škůdcích na zahradě a nových odrůdách zeleniny a květin. I expozice Jaro s koňmi se již tradičně těší velkému zájmu, a to nejen mezi odborníky. Návštěvníci mají možnost shlédnout pestrou škálu plemen koní jak v boxech, tak prostřednictvím ukázek vozatajství nebo třeba westernové show, které jsou součástí doprovodného programu. Po dohodě s předními českými chovateli se letošní ročník výstavy mohl pyšnit řadou zajímavých a nádherných koňských plemen. Byli tu například starokladrubští vraníci i bělouši, čeští teplokrevníci, fríští koně, lipicáni a shetlandští pony.
Květiny promluvily
První výstavní den byl pro studenty celkem sedmi odborných zahradnických škol zároveň dnem soutěžním. Pětičlenná družstva měla před sebou nabitý program. Letošní téma Řekni to květinou v sobě skrývalo čtyři soutěžní úkoly – zpracovat vlastní grafický návrh výstavní expozice a realizovat jej, prostřít a dekorovat stůl pro vybranou slavnostní příležitost, naaranžovat sesazovanou dekoraci z hrnkových rostlin a uvázat dárkovou kytici pro oslavence. Přípravy instalací probíhaly již od úterý, takže hned od počátku měli porotci i nezávislí pozorovatelé možnost prohlížet si jednotlivé práce a sledovat jejich vývoj v průběhu soutěže. Zvládnutí soutěžních úkolů kromě odborné poroty složené z předních českých floristů hodnotily ještě dvě poroty laické – novináři a přizvaní hosté. Odborníci měli pevně stanovená kritéria a zaměřili se zvlášť na grafický návrh expozice a techniku, dále na estetiku, celkový dojem a vystižení tématu. V neposlední řadě je zajímala také kreativita soutěžních týmů a to, zda jejich práce oplývala zajímavými nápady a čerpala z nových trendů. Absolutní vítězství a cenu Polabského motýla z rukou ředitelky výstaviště v Lysé nad Labem Heleny Svobodové převzal tým studentů Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy Mělník za ztvárnění narozeninové oslavy v dětském pokoji, druhé místo získali studenti Střední odborné školy stavební a zahradnické z Prahy 9 za expozici Den matek a třetí skončila Střední škola zahradnická Kopidlno s prací nazvanou Oslava prvního jarního dne. S odbornou porotou se ve svém hodnocení shodli i novináři a stejné tři školy obsadily pomyslné stupně vítězů i podle poroty složené z hostů a osobností.
Floristická soutěž Polabský motýl byla podle mého názoru velmi dobře organizačně zajištěna. Návštěvníci měli možnost volně se pohybovat mezi soutěžícími, zblízka si prohlížet jednotlivá aranžmá a být přímo při jejich vzniku, aniž by to jakkoli ovlivnilo práci poroty či samotných studentů. I výstava Zemědělec byla přehledně uspořádána na venkovních a vnitřních plochách výstaviště. Zkrátka a dobře, den strávený v Lysé nad Labem byl bezesporu dnem příjemným, plným zajímavých podnětů a informací.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down