06.05.2011 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarní paprsky lákaly na výstaviště

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhl ve dnech 23. až 27. března 34. ročník výstavy Zemědělec – jaro 2011. Na jarně naladěné návštěvníky čekalo na jedné z prvních letošních výstav více než 150 vystavovatelů. Zároveň s výstavou proběhla také oblíbená výstava Jaro s koňmi.

I letos nalákaly návštěvníky organizátoři na bohatou nabídku nejen zahradnického zboží. Pěstitelé a prodejci si přichystali rostliny typické pro toto období roku. Pro potěchu oka tak v nabídce byla barevná záplava prvosenek, narašené cibule hyacintů či pestrobarevné macešky. Kromě rostlin bylo výstaviště zaplněno i stánky se zahradním náčiním, substráty, hnojivy či zahradním nábytkem.

Novinky a zajímavosti
Oblíbeným sortimentem na výstavě jsou ovocné stromy, nejeden návštěvník odchází ze zahradnických trhů s jedním z nich. Tradičním lákadlem jsou představované novinky a zajímavosti – příkladem mohou být sloupovité ovocné stromky. Na jarní výstavě bylo možné vidět a případně i zakoupit odrůdy sloupových hrušní nebo ranou odrůdu samosprašné sloupové švestky. Zaujmout mohla i zakrslá odrůda višně (výška asi 1,6m), která je vhodná k pěstování v nádobě nebo v malých zahrádkách. Jmenujme ještě rezistentní odrůdu angreštu ´Karmen´ od českého šlechtitele, která má velmi velký plod a vyváženou chuť. Novinky se vyskytly i v sortimentu osiv zeleniny, květin či pro naše podnebí netradičních rostlin.
Představena byla také novinka roku 2011 ve skupině drobnokvětých hlíznatých begonií. Tato skupina je velice oblíbená pro svou odolnost a nenáročnost v pěstování. Novinka ´Krakatoa´vzešla z křížení s Begonia boliviensis a nasazuje velké množství lososově–oranžových květů. S jemnými květy příjemně kontrastují listy velmi tmavé zelené barvy, rostlina je polovzpřímená a silně remontuje.
Na jarním Zemědělci byla vyhodnocena i soutěž Potravinářský výrobek Středočeského kraje, všechny výrobky mohli návštěvníci na místě ochutnat a také zakoupit. Soutěž probíhala v sedmi kategoriích a mezi hodnotícími kritérii bylo senzorické hodnocení; použité materiály, suroviny a způsob výroby; design výrobku nebo design obalu výrobku (případně funkční vlastnosti obalu) a inovativnost ve zpracování (originalita nebo tradice výrobku). Mezi oceněnými výrobky byla například vína Ryzlink rýnský – pozdní sběr, ročník 2007 a Svatý Vavřín, ročník 2007 od Školního statku Mělník (kategorie Alkoholické nápoje, víno). V kategorii Med, výrobky ze včelího medu získali ocenění Radomil Rubeš (Med medovicový a med květový pastový) a Václav Hoch (Květový pastový med s vyšším obsahem pylu a mateří kašičky a medovicový med). Oceněny byly také mléčné, pekárenské nebo uzenářské výrobky.

Úroveň se zvyšuje
Z dalšího doprovodného programu je jistě zajímavým zpestřením soutěž v aranžování Polabský motýl, jež je tradičně součástí výstavy a letos byl uspořádán její 11. ročník. Soutěžního klání se účastní žáci středních zahradnických a zemědělských škol a zahradnických a zemědělských učilišť, letos soutěžilo pět skupin (jeden se odhlásil několik dní před začátkem).

Text a foto Jana Klečková

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 5/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down