Jarní mrazy poničily parky a zeleň i v Hradci Králové

Vlna dubnových mrazů poničila i stromořadí, stromy a zeleň v parcích v Hradci Králové. K nejvíce poškozeným patří vlašské ořešáky a katalpy, které mrazy zasáhly téměř všechny. Správci městské zeleně věří, že se stromy samy přirozenou cestou zotaví. Případná náhradní výsadba zeleně by přišla na řadu na podzim, řekl mluvčí hradeckých Technických služeb Patrik Palátka.

Poškozená stromořadí jsou podle něj po celém městě, mrazy zasáhly hlavně citlivější druhy. "Některé stromy přišly téměř o všechny rašící výhonky. Jejich obnovu zachrání spící pupeny a příznivý vývoj počasí. Důležitá bude vydatná zálivka," uvedl. Největší obavy mají správci zeleně o mladé katalpy, které rostou v Palachově a v Mrštíkově ulici.

Poškození stromů

Poškození stromů není všude stejné. "V centru města byly podle našich pozorování mrazy mírnější. Například katalpy rostoucí v ulici Československé armády před budovou krajského soudu přečkaly jarní mrazy téměř bez úhony. Stejná situace platí i pro platany. U obchodního centra v Brněnské ulici přišly téměř o všechny výhonky. Naopak v centru není poškození platanů tak významné," uvedl náměstek ředitele Technických služeb Daniel Jeřábek. Jarní mráz zasáhl i stromořadí. Hradečtí zahradníci našli mimo poškozených akátů, jasanů nebo různých druhů jehličnanů také velmi zasaženou alej jerlínů v ulici Víta Nejedlého. Věří, že i u nich pomohou s obnovou a novým rašením spící pupeny. "Pro vývoj stromů je to však zvýšená zátěž a bude hodně záležet na dalším vývoji počasí. Nepříznivě může regeneraci stromů ovlivnit zejména déletrvající horko a sucho," uvedl Jeřábek. Náklady Technických služeb na údržbu zeleně v Hradci Králové loni činily zhruba 70 milionů korun. Hlavní část ve výši 37 milionů korun šla na péči o stromy, keře a živé ploty. Na péči o trávu a sekání připadlo 26 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down