Jarní dřeviny

Dřeviny okrasné listem nebo květem se pomalu ale jistě zařazují do stálého nabídkového sortimentu některých dovozců. Celoročně tak můžeme pracovat s mnoha druhy tuzemských a zahraničních listnatých i jehličnatých stromů a keřů. Jaro k nám bývá svou nabídkou velmi štědré.

Proto vám chceme připomenout alespoň několik základních ve vazbách nepostradatelných dřevin.

Salix
Vrba patří mezi notoricky známé dřeviny, ovšem není vrba jako vrba.
Salix caprea – vrba jíva je náš domácí druh, oblíbená je především pro velké jehnědy, u nás je však zakázané ji trhat, protože pyl kvetoucích jehněd patří mezi první pastvu včel.
Salix viminalis – vrba košařská, její prošlechtěné formy jsou vhodné pro košíkářské účely, dobře se vyjímá ve vysokých jednoduchých aranžmá.
Salix ’Sekka’ – často se objevuje u dovozců. Větve jsou směrem k vrcholu zploštěle rozšířené a stočené
Salix ’Tortuosa’ všem dobře známá vrba, jejíž větve jsou spirálovitě stočeny.

Syringa
Šeřík je oblíben pro své vonné květenství, které mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Barevná škála je bohatá – začíná bílou a bledě žlutou až po růžovou, purpurovou, fialovou a modrou. Prodává se rychlená a jedinou nevýhodou je citlivost květenství na vadnutí. Obnovujeme tedy řez a používáme kondiční roztoky, které jsou většinou přiloženy k jednotlivým balením. Životnost ve váze je dána odrůdou a vnějšími podmínkami, ale i tak je nejvýše 4 – 8 dní.

Prunus
Okrasné třešně, především pak japonské sakury, jsou spolu se zlaticí (Forsythia) oblíbeným materiálem pro rychlení jak o plesových sezónách, tak i velikonocích. V prostorových aranžmá jsou schopny pokrýt značnou plochu. Záleží pouze na velikosti větví. Stejně tak dobře se vejdou i do menší lineární vazby. Dováží se větvě Prunus triloba, které jsou nevětvené a květy jsou plnokvěté v barvách bílé a růžové.

Betula
Bříza se pro svou pružnost používá již odedávna. Do sortimentu byla zařazena i Betula nana – zakrslá forma, od běžné břízy B. pendula se liší tím, že její větvě jsou vzpřímené, rozvětvené a asi 50 cm dlouhé. Výborně se hodí do jakékoliv vazby nebo konstrukce.

Euphorbia spinosa
Není naší původní rostlinou. Keř je zdřevnatělý,vysoký asi 60 – 80 cm, hustě větvený. Dováží se celoročně v balících, použitelná je i sušená. Jedná se o ideální výplňový materiál do jakéhokoliv typu kytice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *