11.09.2002 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

JAPONSKÉ JAVORY

Tito poslové asijského kontinentu mají mezi naší okrasnou vegetací své dlouholeté místo a uplatnění. Svojí podmanivou krásou olistění jsou stále vyhledáváni jak hobby pěstiteli, tak zahradními architekty.

Vzhledem k situaci minulého režimu ustrnul náš sortiment pouze na několika základních kultivarech se zeleným a červeným olistěním. Občas se někde objevil u některého pěstitele vzácnější a zajímavější kultivar. Svět však oproti nám postupoval zcela jinak a do dnešních dnů je známo a množeno více jak 250 kultivarů.
Je zcela zřejmé, že japonské javory jsou všeobecně pokládány za nejkrásnější okrasné listnáče. Již svojí stavbou korunky, která může mít tvar trpasličí, plochý, kulovitý, smuteční, široce- či úzce vystoupavý, až po zdatné stromovité jedince. I nás osloví jejich zvlněné větvení s elegantní kůrou, jež může být i různě barevná, a proto je velice efektivní. Však největší okrasu tvoří olistění. Jejich proměnlivost ve vybarvení podle střídání ročních období je udivující. Pouze příroda dokáže na rostlině mít odstíny zlaté, růžové, červené, rudé, světle i temně zelené, až po fialové. Jsou kultivary, jež mají na listu i více barev po celou vegetační dobu (např. Asahi zuru). Nejenom barevnost olistění, ale i tvar listů jednotlivých kultivarů je tím magnetem pro naše oči. List je 5-7 cípý, po okrajích podle jednotlivých kultivarů hladký, jemně zubatý, zvlněný nebo některé cípy na listu se stáčí do srpovitého tvaru. Jsou rostliny, jež mají pouze čárkovité listy (A.p. Villa Taranto atd.), hluboce kapradinovitě dělené (A.p. Inaba shidare, Gamet atd.). Některé kultivary mají listy velice maličké (A.p. Beni komanchi, Kyio- hime atd.), středně velké a částečně dělené (A.p. Aka shigattatsu sawa) až po listy, jež mají velkou listovou plochu (A.p. Trompenburg).
Aby olistění a následné vybarvení mělo správnou intenzitu, je nutné pro japonské javory vždy najít to pravé místo v zahradě. Tím, že mají jemné listy, sázíme je na místa s mírným polostínem od okolní vegetace. V případě. Že mají růst na plném slunci, tak v blízkosti vodní hladiny, kde odpary vody zvýší vzdušnou vlhkost. Tak předcházíme situaci, kdy v letních dnech by mohlo dojít k popálení listů od prudkého slunce.
Japonské javory sázíme do lehké a živné zeminy s mírně kyselou reakcí. Jestliže je půda těžká, lze ji vylehčit rašelinou, či perlitem. Samozřejmě. Že od počátku vegetačního období tyto rostliny přihnojujeme (Krystalon). Rostliny, které strádají ve výživě, lehko podléhají lámání větví, či houbovým chorobám.
V zahradnické praxi mají japonské javory veliké spektrum využití. Jejich osobité kouzlo nás nadchne v bonsai nebo jako mobilní zeleň na terase. Jsou okrasným klenotem kterékoliv části zahrady a svojí celoroční proměnou dané místo vždy změní. Správně zvolený kultivar svojí elegancí vhodně doplní vřesovištní partie, nebo trvalkové výsadby. I tyto rostliny nám pomohou mít zahrady ještě krásnější a zajímavější, jak tomu je v jiných zemích Evropy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down