01.04.2005 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jan Jiřík osmdesátníkem

K pokroku ve šlechtění zeleniny u nás výrazně přispěl Ing. Jan Jiřík, CSc. Narodil se 28. října 1924. Rodina sice bydlela ve městě, často ale zejména o prázdninách pomáhala v zemědělství příbuzným z otcovy strany, na venkově půvabného jihočeského kraje.

Po ukončení gymnasia v roce 1943 neušel totálnímu nasazení ročníku 1924, z něhož se koncem války šťastně vrátil. Vysokou školu zemědělskou ukončil s vyznamenáním ve specielizaci rostlinná produkce.
Jeho zájmem se stalo šlechtění rostlin, jemuž zasvětil životní dráhu. Začínal na šlechtitelské stanici ve Vyklanticích odkud přešel do Stránecké Zhoři, kde se zabýval šlechtěním obilovin a řepky olejné (je spoluautorem odrůdy ´Třebíčská´). V roce 1959 byl přeložen na šlechtitelskou stanici v Kašticích na uvolněné místo šlechtitele zelenin. V roce 1965 nastoupil v konkursním řízení do Výzkumného a šlechtitelského ústavu zelinářského v Olomouci. Zprvu se v oddělení genetických zdrojů zaměřil na výzkum účinných šlechtitelských metod včetně studia květní biologie. Předpokladem byla vysoká morfologická i fysiologická vyrovnanost odrůd. Pro tento požadavek byla účinnou šlechtitelskou metodou F1 hybridizace. Za tím účelem se výzkumníci a šlechtitelé sdružovali do týmové spolupráce zaměřené k rychlému dosažení cíle.
Vybudovalo se , tehdy jedinečně, tři sta izolačních skleníků o rozměrech 5 x 2,5 m, jejichž stěny tvořila hustá síťovina, střecha byla zasklená. V nich bylo možno vytvářet a udržovat nezbytné linie pro hybridní šlechtění.
V roce 1972 obhájil Ing. Jiřík disertaci „Možnosti využití cytoplastické pylové sterility ve šlechtění cibule kuchyňské“. Vlastní nálezy pylové sterility v našich odrůdách vedly k u nás prvnímu vyšlechtění hybridů výnosné odrůdy ´Forta´ F1 (1985) a vysoce uchovatelné ´Rela´ F1 (1995). Jako zastánce zvýšeného zastoupení zeleniny v jídelníčku pracoval na zlepšení chuťových vlastností u cibule s Ing. Jarmilou Pospíšilovou CSc., z ústavního oddělení biochemie s cílem nehořkosti. Tomu vyhověla jubilantova odrůda ´Hanka´ z křížení cibule a šalotky (1983) a ranná odrůda ´Rapid´ (1986).
Současně se Ing. Jiřík zaměřil na košťáloviny. Po předchozím sledování zimuvzdornosti vyšlechtil ozimou hlávkovou kapustu ´Arkta´ (1981), která patří k nejranějším odrůdám pěstovaným ve volné půdě (červen, někde i od konce května). V roce 1994 uvedl originální odrůdu květáku ´Arktur´, jehož sadba přezimuje v nevyhřívaném pařeništi a po jarní výsadbě přírodně otužilých sazenic přináší nejranější sklizně z volné půdy. Úspěšný byl i raný bílý kedluben ´Olmia´ (1982) pro rychlé i rané polní pěstování, se zvlášť krátkými řapíky listů.
Zvlášť úspěšně šlechtil rané zelí. Do tehdejší doby se pěstovaly jen zahraniční odrůdy, které překonala a tím vyřadila odrůda ´Zora´ (1974) vyselektovaná z vhodného liniového šlechtění. Jako první u nás vyšlechtil F1 hybridy: velmi ranou ´Juna´ F1 (1983), ranou ´Sláva´ (1983) a letní ´Lena´ F1! (1984) vznikly na základě jeho vlastních poznatků o květní biologii s nálezy samonesnášenlivosti (inkompatibility) opylení vlastním pylem, což umožnilo udržování rodičovských linií i výrobu hybridního osiva s přispěním opylovačů.
Ing. Jiřík věnoval pozornost i špenátu. Zvýšené mrazuvzdornosti dosáhl u odrůdy ´Herkules´ (1971). Více vlastností – jednodomost s prodlouženou dobou sklizně a resistenci proti plísni špenátové, spojil v odrůdě ´Monoreas´ (1981).
Bez příkladné píle, pracovitosti a zájmu o do té doby u nás neřešené šlechtitelské problémy, by nedosáhl vynikajících, precisních výsledků s dlouhodobou praktickou využitelností. Ing. Jiříka jsme vždy našli nikoli za stolem pracovny, ale převážně mezi rostlinami na pokusném poli, v izolátorech či ve skleníku. Navíc výsledky, mnohdy obtížně získavané, nezištně předával ostatním šlechtitelům nejvíce ústně v poradách, konzultacích i v odborném tisku. Tak je tomu ještě i v současnosti, výsledkem jsou další odrůdy cibule ´Vigora´ F1 a přímá odrůda ´Amika´ (2002), schopné splnit náročné požadavky pěstitelů. Poctivým přístupem, skromností a původními celoživotními výsledky zasluhuje úctu a uznání českých zahradníků.
Přejeme do dalších let zdraví, pohodu a radost z výsledků!

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down