31.05.2012 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak to mají v Americe

Ve 20. a 30. letech 20. století měli redaktoři odborných a hobby časopisů v rámci USA jen málo či žádné ucelené a spolehlivé informace o nových odrůdách. V roce 1932 přišel W. Ray Hastings, prezident Southern Seedsmen´s Association of Atlanta, s myšlenkou na celoamerické výběry.

Vyzval všechny semenářské společnosti ke spolupráci na testování nových odrůd a na rozvoji marketingového rozvoje tohoto odvětví. Doporučil založit zkušební plochy, na kterých by rostliny hodnotili nestranní soudci. Tak byla v roce 1932 založena AAS, All America Selections. Vítězové této soutěže jsou představováni každoročně již od roku 1933.
Nezávislí soudci hodnotí představené rostliny z hlediska časnosti květu, odolnosti chorobám a škůdcům či délky kvetení. Aby byla nová odrůda vůbec zařazena do hodnocení, musí být minimálně ve dvou vlastnostech prokazatelně lepší než její starší kolegyně. Oceněné exempláře tak představují spolehlivé nové odrůdy, které prokázaly své vynikající výkony na zkušebním poli.

Gaillardia x grandiflora ´Arizona Apricot´
Tato odrůda nabízí novou unikátní meruňkovou barvu. Květy mají na okrajích jemně žlutou barvu, která se směrem ke středu mění do oranžova. Porotci oceňovali právě barvu květu. Velikost květu je sedm až deset centimetrů. Je schopna vykvést již 105 dní po výsevu a kvete od časného léta do podzimu. Rostlina má sytě zelené listy a uniformní růst. Dosahuje výšky 25 až 30 centimetrů. Vynikne jako předsadba v záhonů, především ve větším počtu. Rostlina je mrazuvzdorná a nepříliš náročná na údržbu. Má ráda plné slunce. Vyšlechtěna společností Takii & Co, Ltd.

Salvia coccinea ´Summer Jewel Red´
Tato šalvěj byla hodnocena jako nadprůměrná především pro časnost a bohatost kvetení, které neustává od jara do podzimu. Rostlina v dospělosti dosahuje výšky 50 centimetrů. Jasně červené květy přinesou do zahrady oživení. Krásné jsou i tmavě zelené listy s jemnou texturou. První květy se objevují již 50 dní po výsevu a odrůda tak je minimálně o dva týdny časnější než ostatní. Své vlastnosti si udrží i v případě ne právě příznivého průběhu léta. Tato letnička je vhodná k osázení osluněných truhlíků, záhonů a větších ploch. Vyšlechtěna společností Takii & Co, Ltd.

Brassica oleracea ´Glamour Red´ F1
Svou oblíbenost si v posledních letech udržují okrasné kapusty. Odrůda ´Glamour Red´ vyniká svými jedinečnými lesklými listy živých barev. Listy se začínají vybarvovat, pokud teploty klesnou pod 13 °C po dobu dvou týdnů. Od výsevu po vybarvení listů potřebuje 90 dní. Je odolná proti chorobám a škůdcům. Má ráda plné slunce. Vyšlechtěna ve společnosti Takii & Co., Ltd. Toto je první výhra okrasné kapusty v této soutěži za dobu jejího trvání, tedy za bezmála 80 let.

Viola cornuta ´Shangri-La Marina´ F1
Tato časně kvetoucí fialka přináší do sortimentu novou zářivou barvu. Květy jsou světle modré s tmavě modrým středem obklopeným bílým proužkem. Tvoří zhruba 15 centimetrů vysoké bochánky. První květy se objevují 70 dní od výsevu. Je odolná proti mrazu a snáší slunné polohy. Vyšlechtěna ve společnosti Tokita Seed Co., Ltd.

Tagetes erecta ´Moonsong Deep Orange´ F1
V roce 2010 se mezi vítěze soutěže zařadil tento aksamitník. Porota ocenila především intenzivně oranžovou barvu plných květů, které dosahují šesti až osmi centimetrů v průměru. Rostlina dorůstá výšky 30 až 40 centimetrů. Pokvetou 70 dní po výsevu v případě krátkého dne, 84 v případě dne dlouhého. Rostliny jsou odolné, snáší sucho i vysoké teploty a mají rády slunné stanoviště. Rostlina figuruje v nabídce společnosti Syngenta Flowers.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down