30.08.2005 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak snížit náklady na produkci jablek?

Ovocnáři v posledních 15-ti letech značně vylepšili poměr nových intenzivních výsadeb vůči starším. Sortiment je zajímavý, kvalita jablek se taky zlepšila. Skladování v ULO atmosféře zabezpečuje možnost odbytu do další sezóny.

Třídění a balení splňuje požadavky obchodu i spotřebitelů. Náklady na produkci a příprava k prodeji jsou finančně stále náročnější, ceny za jablka jsou však velmi nízké a likvidují ovocnáře, jejichž hektarové výnosy nejsou dostatečně vysoké a výrobní náklady tak sotva dosahují prodejních cen.

Jak si pomoci?
V porovnání s Evropou máme velmi nízké hektarové výnosy jablek. Už to není způsobeno množstvím stromů na hektar, ale jejich výškou. V ČR je obvyklá výška sadů 2,20 m. To odpovídá možnostem využití lidské práce při sběru a řezu bez dalších pomůcek nebo technologií. V oblastech bývalé NDR, ale i v jižní Evropě je půda podstatně dražší než u nás. Jsou tedy razantněji nuceni využít možností ploch, které mají k dispozici. Řešením je zvýšení plodné plochy vytažením korun stromů do výšky 3 – 4 m. Toho se dosahuje buď jednoduchým zvýšením drátěnky do výše 3 m (sloupy každých 10 m) nebo zavedením systému Solax. Oba tyto systémy vyžadují nasazení nové techniky, (sklízečů ovoce plukotrak), ale v každém případě se to pěstiteli vyplatí.

Pěstiteli nasazení sklízečů plukotrak zabezpečí:
snížení nákladů na vypěstování ovoce až na 60 %, zvýšení kvality sklizně a zhodnocení 8 % otlačených jablek za konzumní, navýšení sklizně o 30 – 50 %, řez stromů.

V zemích s vyspělým ovocnářstvím pěstitelé už více než 25 let s úspěchem využívají
mechanický, samojízdný, sklízeč na ovoce – plukotrak. V oblasti Ablassu nedaleko Lipska mají takto vysázeno 2000 ha a průměrný výnos je 70 – 120 tun jablek /ha.
Pro práci využívají 20 kusů plukotraků Junior.

Firma Pebaco Brno, s. r. o., nabízí ovocnářům moderního pomocníka pro sklizeň ovoce – sklízeč ovoce plukotrak nové generace od firmy Munckhof (NL).

Plukotrak umožňuje
1. Snížit náklady na sklizeň ovoce
Potřeba sběračů je o 50 – 60 % menší oproti standardní sklizni, zvýší se produktivita práce sběračů při vysoké kvalitě sběru, neprovádí se rozvoz velkoobjemových beden.
Plukotrak táhne za sebou na vozíku 12 – 15 ks prázdných velkoobjemových beden.

2. Zásadně zvýšit kvalitu sklizně a zhodnocení 8 % otlačených jablek za konzumní
Sníží se množství otlaků na ovoci z 10 % při standardní sklizni na 2 % plukotrakem.
Sklizeň se provádí probírkou (ve vhodné zralosti). Jednoduchá kontrola nad kvalitou sběru, jednoduchá organizace sběru stálými osádkami plukotraků, rychlá manipulace při přesunu na pracoviště a zpět zapřažením za traktor, předtřídění ovoce během sklizně, současný sběr ovoce 2. jakosti.

3. Navýšit sklizeň ovoce minimálně o 30 – 50 % a během 3 let a podstatně snížit náklady na vypěstování ovoce
Zvýšíme výsadby minimálně do výšky 3 m (při použití typu Junior), popř. 4 m (při použití typu Senior). Sběr a řez do výšky 3,2 m (typ Junior), popř. do výšky 4,25 m (typ Senior).Tak se zvýší plodná plocha sadů o 30 – 50 % a tím vzroste sklizeň o 30 – 50 %. Výrazně (až o 40 % ) se sníží náklady na vypěstování 1 kg ovoce.

4. Řez stromů
Plukotrak lze využít pro samohybný řez stromů, umožňující navýšení výsadeb dle bodu 3.

1. Porovnání PLUKOTRAKU od firmy Munckhof typu Junior a Senior proti jiným typům sklízečů ovoce, např. POMAC (It.)

Technické charakteristiky Junior Senior POMAC

- Hmotnost 840 kg 1000 kg 2300 kg **
- Náhon na všechna kola ano * ano* ano
- Počet kol 3 nebo 4 * 3 nebo 4* 4
- Obsluha 4 – 6 6 – 8 4 – 6
- Počet sklízecích pásů 4 – 6* 6 – 8* 4**
- Výkon sklízeče / hod 200-350 kg 200-350 kg do 200 kg

- Samostatný rozvoz beden ano ano ne**
- Rozvoz beden jiným vozidlem ne ne nutný předem**
- Možnost tažení traktorem ano ano ne**
- Možnost současného sběru
ovoce 2. jakosti ano ano ne**
- Možnost automatického navádění ano ano ano
- Možnost hydraulického pohybu plošin ano ano ano
- Možnost ručního nastavení
plošin do výšky a šířky ano ano ne
- Variabilita výšky plošin vysoká vysoká nízká pro ČR**
vysoká pro It.
- Nezávislá rychlost pohybu
plnících pásů na otáčkách motoru ano ano ano
- Možnost řezu a sběru do výšky 3,25m 4,25m 4,25m

- Vozík s 5m válečkovou dráhou
na 12 – 15 prázdných boxů ano ano ne**

* dle přání zákazníka
** výrazná nevýhoda

2. Z výše uvedené tabulky vyplývá, že plukotraky:

jsou 2 – 3 x lehčí, mají tedy nižší spotřebu PHM, vyšší průchodnost terénem, větší počet sklízecích pásů, početnější obsluhy a tedy větší sklízecí výkon na 1 stroj.
Na jednotku plochy je potřeba méně strojů typu plukotrak. Umožňují sběr 2. jakosti.
Nepotřebují rozvoz beden před sklizní. Plukotraky rozvážejí prázdné bedny samy. V případě potřeby přemístění plukotraku pomocí tažného vozidla. Velice jednoduchá organizace sklizně. Všechny bedny jsou zaplněny rovnoměrně.

Výškově a směrově nastavitelné měkké sklízecí pásy a otáčející se plnič velkoobjemových beden nám zabezpečují citlivé a rovnoměrné uložení ovoce. Současně značně ulehčují práci sběračů.

Pohyb stroje zabezpečuje moderní benzínový motor Kubota. Rychlost je plynule stavitelná od 0 – 4 km/hod. Rychlost otáčení sklízecích pásů a bedny je nezávislá na otáčkách motoru.

S plukotrakem je možné sklízet i vyšší stromy do výšky 4,25 m a tím mít jak zvýšený výnos, tak snížit škody při zasažení přízemními mrazíky.

Směrové ovládání plukotraku je velmi jednoduché. Po nastavení směru a rychlosti se plukotrak pohybuje sám bez obsluhy.
Po naplnění velkoobjemové bedny se zastaví její otáčení a obsluha ji spustí na zem za plukotrak sklopením otočného talíře. Výměna bedny trvá cca 30 – 45 sekund.
Vozík na velkoobjemové bedny má ruční hydraulické ovládání a umožňuje uložit celkem až 15 prázdných beden. (3 vrstvy x 5 beden). Délka sklízecích pásů je od 0,75 m do 2 m a umožňuje sklizeň ve vzdálenostech řad od 3 do 5 m.

Osádka stroje: 4 – 8 sběračů
Výkon: cca 200 – 350 kg /osoba/hod (v závislosti na výsadbě)
Denní výkon: 15 – 20 tun ovoce
Za 40 dnů sklidí osádka 1 plukotraku 600 – 1000 tun jablek.

Návratnost investování do plukotraku: podle plochy a sortimentu ovoce 1 – 2 roky.

Naše firma má bohaté zkušenosti s programem Sapard . V minulých letech jsme v rámci tohoto programu realizovali řadu projektů. Nabízíme pomoc při zpracování projektů v rámci operačního programu: Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství, a tím i možnost získání dotace.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down