24.03.2022 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak si zařídit interiér v egyptském stylu?

Stavební úpravy, specifické materiály i drobné detaily. Co vám doma pomůže navodit atmosféru oblíbené dovolenkové destinace?

V létě jste navštívili Sharm el Sheikh či jiné letovisko a rádi byste si kus Egypta nastěhovali k sobě domů? Inspirujte se tím nejlepším, co tisíciletá historie tohoto národa nabízí. Pak se budete cítit jako faraon ve svém vlastním paláci.

Pro koho se tento styl hodí?

Jednoduše by se dalo říct, že pro milovníky egyptské kultury a historie. Takové interiéry ale nadchnou všechny, kteří chtějí navodit útulnou atmosféru teplých krajů nebo mají rádi monumentalitu, nádech luxusu a smysl pro symetrii.

Egyptský styl se lépe zařizuje ve větších prostorách, protože do nich lze zapustit i typické stavební prvky jako sloupy nebo oblouky. Zároveň je menší riziko, že se interiér předimenzuje. Pokud máte menší byt a láká vás tento styl, volte raději světlé stěny a Egypt si připomeňte především použitím typických materiálů a detailami dekorů. Nedopusťte, aby se váš byt proměnil místo v palác na přeplněný tržištní krámek.

Vezměte to pěkně od podlahy

Egyptské interiéry jsou bohaté nejen na barvy a dekorace, ale také na ozdobné architektonické prvky. Oblouky, výklenky a sloupy jsou jejich typičtí zástupci. Stěny zdobí dekorativní omítka, někdy štuk nebo mozaika. Aby tyto výrazné složky spolu ladily, všemu vládne přísná symetrie. Pro podlahu volte přírodní barvy a materiály. Hodí se dlaždice kamenného vzhledu, v koupelně můžete volit podobu mramoru. Nezapomeňte přitom na orientální koberce, bez kterých by to nebylo ono.

Základní pilíře

Geometrické tvary a ornamenty, teplé odstíny, zlaté detaily, přírodní materiály. To jsou základní prvky, na kterých egyptský interiér staví. Zastavme se nejdříve u barevné palety. Staří Egypťané měli jen omezenou škálu barev, která zahrnovala červenou, žlutou, zelenou, modrou a černou. Všechny je můžete v interiérech pozorovat, avšak vůbec nejpoužívanější je světle hnědá až okrová barva. Ta vévodí větším plochám. Sytější barvy jsou na doplňcích a černá se zlatou na nábytku.

S výraznějšími barvami pěkně ladí přírodní materiály jako dřevo, papyrus nebo kámen, které symbolicky odkazují na historické kořeny egyptského národa i na jeho krajinu. Pozvěte domů také kus jedinečného umění a dejte prostor ornamentům a obrazům, které znáte nejen z učebnic historie. Láska Egypťanů k nástěnné malbě by se do interiéru měla promítnout. Když ne v podobě fresky, tak alespoň na obrazech.

Detaily dotvoří správnou atmosféru

Předešlé snažení by bylo málo platné, pokud bychom nemysleli na detaily, které navodí tu pravou atmosféru. Volte výrazné zatemňovací závěsy s dekorem, který bude ladit s orientálním kobercem. Na matraci můžete koupit povlečení s Egyptskými vzory. Pro praktické i dekorativní stránce se hodí truhly nejrůznějších velikostí. Nezapomeňte také na sošky a další ozdoby. Zpodobňovat mohou sfingy a kočky, brouka skarabea, egyptské bohy nebo samotné pyramidy. Nevyhýbejte se ani hieroglyfům. Pokud kouříte vodní dýmku, věnujte jí čestné místo ve vašem obývacím pokoji. Samozřejmě si také vystavte své suvenýry, které jste v Egyptě pořídili.

O vůni se postarají svíčky kořenitých, dřevitých a sladkých vůní a vonné tyčinky. Interiér doplňte také o pokojové květiny. Perfektně se hodí větší palmovité rostliny, ale také bambus a pro Egypt typický papyrus neboli šáchor.*

Vložil: Pavla Čechová

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down