26.03.2004 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak se zahradničí v rovinatém Polabí

Loni následovalo po deštivé sezóně vymrznutí půdy a došlo ke ztrátám na přezimujících rostlinách. Jarní tržby ovšem pravděpodobně díky podobnému osudu u konečných spotřebitelů předčily očekávání

Hlavenec leží nedaleko sedmnáctého kilometru dálnice E-65 Praha – Mladá Boleslav. Na okraji obce nelze přehlédnout trvalkovou školku Pereny, která vznikla na počátku letošního roku rozdělením zahradnické firmy Garpen na dva subjekty.
Plocha areálu zahradnictví dosahuje čtyř hektarů, kontejnerovna, na které je soustředěn veškerý pěstovaný sortiment, má rozlohu tři čtvrtě hektaru. Ve volné půdě se nachází pouze část matečnic (Hemerocallis sp., Hosta sp., Geranium sp., okrasné trávy, Thymus sp. aj.), část rostlin je přemnožována přímo z kontejnerů ( Sedum sp., Festuca sp., Phlox subulata, Aster dumosus aj.). Přesto, že areál nevypadá ještě přesně podle představ majitelky Renaty Pešičkové, je na první pohled patrný silný důraz na výběr kvalitního materiálu, široký sortiment a péči o rostlinný materiál.
Z Pražského hradu do Hlavence
„Květiny jsou něco, co do mého života patří, vždy jsem pracovala s květinami“, to jsou slova, která vyjadřují blízký vztah ke květinářství i životní postoj. Ing. Pešičková se po ukončení studia věnovala na Pražském hradě trvalkám k řezu, vyučovala předmět květinářství na SZaŠ v Mělníce. Čas k samostatnému podnikání dozrál po šestiletém období mateřské dovolené, během které se podílela na vzniku a rozvoji původní firmy.
Podmínky pro pěstování
Výchozí podmínky pro rozvoj byly dané. Zahradnictví na pozemcích darovaných příbuzenstvem existuje od roku 2000, předtím se zde pěstovaly polní plodiny. Během sezóny se zavlažuje labskou vodou, která je dodávána zavlažovacím řádem. Slabou stránkou je období uzavření řádu v období od 1. října do 30. března. Přesto, že jsou pozemky obklopeny ze tří stran lesním porostem, návětrná je strana čtvrtá, kde však narůstá živý plot, který postupně tuto situaci zlepší.
Maximální kapacita kontejnerovny dosahuje v tuto chvíli 500 tisíc rostlin. Hlavním dodavatelem sazenic je Syngenta Czech, s. r. o., vlastní výsevy dosahují množství 200 tisíc. Část sortimentu pochází z vlastního vegetativního množení, část rostlin si firma sama dováží. Volně ložený substrát, který dodává Rašelina Soběslav, je dohnojován Osmocote (zásobní hnojení 16 – 18 měsíců). Na výsevy je využíván substrát distribuovaný firmou Bohemiaseed, s. r. o.
Efektivním pomocníkem je dlouhodobě zapůjčený sázecí stroj a automatická závlaha instalovaná firmou Irimon, s. r. o.
Sortiment
O sortiment, který zahrnuje 150 rodů trvalek (včetně vytrvalých aromatických a kořeninových bylin), 18 rodů okrasných travin, čtyři rody kapradin a dva rody vodních rostlin pečuje celoročně pět zaměstnanců, jejichž počet se v sezóně zdvojnásobí. Jednotlivé druhy jsou v kontejnerovně řazeny postupně podle nároků na vodu od sukulentních po hydrofilní rostliny. Sezóna vrcholí počátkem jara (březen – červen), kdy je největší nápor zákazníků ze zahradních center a realizačních firem. Během léta je největší zájem o kvetoucí trvalky a rostliny v dvoulitrových kontejnerech.
Přáním majitelky je nabídku pravidelně obohacovat o novinky. K tomu slouží jednak návštěvy zahraničních školek a také sledování nabídky novinek na internetu a především zjišťování představy a potřeby zákazníků.
Nabídka s údaji o konkrétním stavu nabízených trvalek je na internetových stránkách www.pereny.cz . Prostřednictvím internetového obchodu lze požadovanou partii objednat takřka okamžitě. Veškeré objednávky jsou evidovány a blokovány skladovým programem a následně připraveny na požadovaný termín.
Zákazníkům ze zahradnických center je pravidelně zasílána aktuální nabídka rostlin a jejich dodávky jsou vybavovány barevnými jmenovkami.
Současné a budoucí investice
Kontejnerovna s vrchní závlahou a stínovištěm je již hotová, v současnosti je před dokončením přístupová komunikace. V plánu je vybudování studny a zásobní nádrže na vodu o objemu 450 m3, která zajistí třídenní zásobu vody. V blízké budoucnosti bude vybudován fóliovník na množení, zazimování a přirychlení rostlin k jarnímu prodeji. Počítá se s vybudování vzorkové prodejní plochy v přední části areálu, kde by bylo možné prezentovat na malé ploše celý sortiment.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down