Jak se daří profesním organizacím aneb SZKT v roce 2022

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s., (SZKT) působí v České republice již 32 let. Profesní sdružení je tvořeno lidmi, kteří jsou aktivní ve svém oboru, mají zájem se vzdělávat a obor dále rozvíjet. Nejde ale jen o vzdělávání, důležité je i setkávání s kolegy, výměna zkušeností, pocit sounáležitosti, někdy i dlouholetá kamarádství. Osobní kontakt nebyl v minulých dvou letech ale příliš možný. Jak to ustála SZKT a její členové?

Pandemie covid-19 a s ní spojená nařízení a opatření ovlivnila život každého z nás, nejinak tomu bylo i v SZKT. Jednou z hlavních činností Společnosti je vzdělávání jejích členů a příznivců prostřednictvím seminářů a konferencí. Z tohoto pohledu byly pro nás roky 2020, 2021 i část roku 2022 zatěžkávací zkouškou. Rušení velkých seminářů a konferencí na poslední chvíli je noční můrou každého organizátora a SZKT musela tuto situaci během let řešit, stejně jako ostatní profesní organizace, mnohokrát. Nejbolestnější bylo rušení velkých akcí, mezi které patří např. konference Dny zahradní a krajinářské tvorby, která se koná pravidelně v Luhačovicích. Kromě vynaložené práce a finančních ztrát šlo i o dopady společenské. SZKT má přes 600 členů a konference v Luhačovicích slouží kromě vzdělávání i k vzájemnému setkávání profesních kolegů, kteří si na sebe přes rok nenašli čas. Aspekt setkávání zde má významnou funkci a posiluje vazby mezi členy i jejich sounáležitost k celé Společnosti.

S obavami jsme proto hleděli na to, jakým způsobem se dvouletá izolace odrazí na vztahu členů k SZKT a potažmo i na celkovém stavu členské základny. Chmurné představy se naštěstí nepotvrdily – ukázalo se, že naši členové jsou srdcaři a Společnosti jsou věrní. Počet členů i přes dvouleté omezení kontaktů neklesl, a dokonce pomalu roste.

Aktivita SZKT byla během pandemie omezena pouze na on-line vzdělávání. Populárními se v době lockdawnů staly zejména webináře, kterých proběhlo v roce 2021 celkem 28, s tématy od arboristiky, správy zeleně až po krajinářskou architekturu. Ze všech webinářů byly pořízeny záznamy a většinu z nich lze zakoupit a prohlédnout zpětně. Celý seznam najdete na odkazu www.szkt.cz/archiv-akci.

Text a foto Ing. Ondřej Feit, ředitel SZKT, z. s.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2022 s tématem měsíce Realizace a údržba zeleně.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down