Jak objednávat mladé rostliny

Před deseti lety byl obchod s mladými rostlinami v začátcích. Z vlastní praxe je znali pouze zahradníci, kteří pěstovali vegetativně rozmnožované kultury. Dnes má zkušenosti s tímto produktem většina zahradníků. Mladé rostliny a výsevy nabízí celá řada tuzemských a zahraničních firem. Nabídka druhů a odrůd je široká, mnohdy až nepřehledná.

Co je dle našeho názoru důležité při objednávání mladých rostlin, výběru odrůd a dodavatele.
Odrůdu, kterou objednávám, znám. V našich klimatických podmínkách dobře roste. Je pěkná při prodeji v květináči a dobře roste a kvete i u koncového zákazníka. Je přece v mém zájmu, aby u mne spokojený zákazník koupil i v příštím roce.
Při objednávání je důležitý počet cel v platu normalizované velikosti. Je velký rozdíl, když je v platu stejné velikosti dodáno 500 nebo 230 rostlin. Od toho se odvíjí jejich velikost a tedy i doba, nutná k dopěstování prodejných rostlin. Při porovnávání cenových nabídek různých firem je třeba brát tento faktor v úvahu.
Pro produkci mladých rostlin se používají rašelinové substráty. Když je cel v platu velký počet (např.500), je kubatura substrátu, v němž je rostlina kultivována, malá. Specializované firmy, produkující mladé rostliny, věnují takovýmto formátům plat velkou pozornost. Zvláště rostlinám v expediční velikosti stačí malý přísušek a ztráty jsou značné. V případě, že chceme zkrátit dobu kultivace po přesazení nebo nemáme možnost mladé rostliny bezprostředně po dodání přesadit, měli bychom objednávat plata s nižším počtem rostlin.
U dodávek mladých rostlin je třeba vyžadovat 100% zdravotní stav.
Dalším faktorem je, zda firma, produkující mladé rostliny, dodá materiál v požadovaném termínu, který vyhovuje našim podmínkám. Je výhodnější vybírat z více dodacích termínů. Umožňuje to lépe termínovat produkci, odstraňuje výrobní špičky a zmenšuje nebezpečí poškození sazenic, které nebyly včas přesazeny.
Je příjemné, když firma dodá objednané zboží přímo do zahrady a nemusíme si pro ně nikam jezdit.
Zásadní je, zda rostliny po přesazení dobře rostou. Vůbec nejdůležitější však , aby se celá produkce dobře prodala. To však žádná z firem, dodávajících mladé rostliny, bohužel zaručit neumí.

Produkce mladých rostlin a výsevů v Jaroměři

V roce 1991 jsme začínali s produkcí výsevů. Zpočátku to byla služba pro okolní zahradníky, kteří měli především zájem o výsevy begónií. Sejí se brzy a protože jsou semena drobná, vyžadují zvláštní péči.
Postupně objednávek přibývalo. V roce 1996 jsme poprvé našim zákazníkům nabídli mladé rostlin v multiplatech. V prvních dvou letech zahradníci objednávali spíše menší množství “na vyzkoušení”. Od 1998 pozorujeme každoroční nárůst objednávek.
Zahradníci se naučili využívat přednosti tohoto produktu. Kombinují dodávky výsevů a mladých rostlin v různých termínech s vlastní produkcí. K některým zákazníků zajíždíme při rozvozu výsevů a mladých rostlin několikrát během roku.
Se vzrůstajícím objemem výroby se rozšiřuje i sortiment nabízených druhů a odrůd. Do sortimentu jsou zařazovány špičkové odrůdy, které se osvědčily na našem zkušebním poli v Jaroměři.

Komentáře ke článku 1

  • Iva Častulíková

    Dobrý den,ráda bych si objednala begonie voskovky na dopěstování,je-li to možné.Vloni jsem měla plato s 288ks Ollympia mix od firmy Pasič,ale letos to již nenabízí,což mi udělalo čáru přes rozpočet.Mohu o totéž požádat u vás?Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *