02.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak chránit úrodu před krupobitím

Přívalové deště a kroupy odedávna patří k přírodním hrozbám, kterých se obávají zemědělci, sadaři, vinohradníci, tedy všichni, kdo hospodaří pod širým nebem. Proto vzbudil protikroupový systém, poprvé představený odborné veřejnosti rakouskou společností Frustar na Ovocnářských dnech, konaných 21. a 22. června ve Strančicích v tamním ovocném sadu Ovocnářství Jiří Nedbal, obrovský zájem.

Účastníci Ovocnářských dnů získali cenné informace od těch nejpovolanějších – od dodavatele i od budoucího uživatele. Z Rakouska přijel ředitel firmy Frustar Ing. Johann Pfummerl a o první uživatelské zkušenosti se podělili členové rodiny Nedbalových. Jiří Nedbal mladší je totiž současně vedoucím obchodního zastoupení firmy Frustar pro Českou republiku.

Sortiment ochranných sítí
Úvodem několik informací o firmě Frustar, která zaujímá na evropském trhu významné postavení v oboru konstrukce ochranných sítí pro zemědělské účely. V sortimentu firmy najdeme protikroupové sítě vyrobené z polyethylenu různých barev a provedení o šířce od 1,5 metru výše, fóliové systémy pro drobné ovoce, dále stínicí sítě různého procenta stínění, ale třeba i sítě proti ptactvu, které se dodávají s různou velikostí ok. „Se síťovými systémy Frustar se setkáte nejen v Rakousku, ale i v řadě dalších zemí, jako v Itálii, Francii, Španělsku, Německu, avšak také v Polsku, Maďarsku, Slovinsku, či Řecku,“ říká ředitel Ing. Pfummerl.
První konstrukce je ve Strančicích
První ukázkový vzorek na ploše 3500 m2 byl postaven v sadu Ovocnářství Jiří Nedbal. Zatím se zde nachází pod sítí výsadba mladých jabloní odrůdy ´Golden Delicious´, sázených ve sponu 3,8 x 1,5 metru. Podpěrná konstrukce sestává z dřevěných sloupů, které jsou tlakově impregnovány, avšak používají se i betonové sloupy. Propracovaný systém zahrnuje řadu stavebně montážních prvků, jako např. kotvy, lana a dráty, včetně napínáků, různé spony, skoby a další příslušenství. „Šířka a výška protikroupových sítí nad zemí záleží na používané mechanizaci“, vysvětluje Jiří Nedbal a dodává: „podle mých zkušeností, které jsem získal v zahraničí, zejména v Itálii a v Rakousku, používají-li se malotraktory, které mohou pracovat v užších řádcích, při nichž se dociluje většího počtu stromů na jednotce plochy, získá se tím i větší výnos.“
Stavba konstrukce
Jak složité je konstrukci postavit Jiří Nedbal říká: „V cizině je běžné, že si síťovou konstrukci staví každý sám. Nicméně ve smlouvě máme, že poskytujeme odborný servis zdarma. Na požádání pomůžeme, poradíme našim odběratelům, kteří si sítě mohou postavit také sami podle technické dokumentace, jež je součástí projektu. Montážní pomůcky? Při zasazování opěrných sloupů délky 3,5 až 4,5 metru usnadňuje práci půdní vrták, neboť sloupy se zasazují do hloubky 70 cm. Dále je to zavrtávání kotev, které jsou dlouhé 145 až 180 cm, podle typu půdy. Jinak s napínáním a vším ostatním si každý snadno poradí sám. Konečně, prohlídka protikroupového systému ve Strančicích je po telefonické domluvě možná kdykoli“.
Cena investice
Kompletní stavba na hektar vychází na 366 tisíc Kč. Významnou položkou je cena impregnovaných sloupů. Samozřejmě, s velikostí plochy se cena konstrukce snižuje, protože u malých, stejně jako u velkých ploch je vyšší cena na začátcích a krajích výsadby, kde jsou křížové sloupy, kotvy apod. Nicméně každý hospodář počítá, proto Jiří Nedbal uvádí konkrétní příklad: „Pokud budu mít řadu jabloní čtyři metry širokou, mám na hektaru 24 řad a budu-li mít stromky vzdáleny 0,9 m od sebe, vychází mi 2500 stromků na hektar. Když uvažuji, že z každého stromku na štíhlém vřetenu sklidím dejme tomu 20 kg ovoce, mohu počítat s úrodou 50 tun z hektaru. Při zhodnocení sedmi korunami za kilogram vychází kalkulace na přibližně 350 tisíc Kč/ha. Pokud uvažuji použít polovinu této sumy na náklady, tak za tři až čtyři roky mám sítě zaplacené a mám před sebou ještě dalších 18 let životnosti sítě. Takže pokud dá zemědělec síť do nového sadu, má garanci životnosti minimálně 20 let, ale obvykle vydrží sítě 25 až 30 let. Viděl jsem i neporušenou 30ti letou síť. Je to sázka na jistotu, že jablka budou.“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down