Jahodářům se otevírá možnost integrované produkce

Unie ovocnářů severočeského regionu a Jahodárna Hanč Vraňany uspořádaly tento týden již posedmé přátelské setkání pěstitelů jahodníku. Na půdě České zahradnické akademie Mělník, střední školy a vyšší odborné školy, se pěstitelé dozvěděli od odborníků aktuální informace z oboru. Ing. Martin Ludvík, předseda OUČR, hovořil o podporách pro pěstitele jahodníku, Ing. Roman Chaloupka, tajemník OUČR, informoval o integrované produkci v jahodníku, Ing. Oldřich Kříž z jahodové plantáže Plzeň shrnul ve své přednášce nové trendy ve výživě jahodníku, dále se hovořilo o pesticidní ochraně jahodníku, výživě či ekonomice a nechybělo ani ohlédnutí za loňskou jahodářkou sezónou.

Bc. Milan Hanč seznámil přítomné se současnou situací v jahodářství. Pěstební plocha jahod se v tuzemsku pohybuje kolem 500 ha s produkcí kolem 2000 t. Sedmdesát procent jahod v ČR pochází z dovozu, převážně z Polska. Častým problémem je klamání tuzemských spotřebitelů, kteří si koupí jahody označené jako české, ale ve skutečnosti pocházejí z Polska nebo Německa. Jahodáři se letos potýkali s nedostatkem kvalitních sezónních pracovníků a s houbovými chorobami, nutné bylo porosty intenzivně zavlažovat. Ceny jahod zůstaly stejné jako v roce 2014. Samosběr zůstává nejdůležitějším odbytem pěstitelů v ČR.

Ing. Chaloupek informoval pěstitele o tom, co musí pěstitelé dodržet, pokud se chtějí zapojit do integrované produkce jahodníku, od roku 2016 mohou získat pěstitelé podporu 11 700 Kč/ha.*

 

Více informací se dozvíte v týdeníku Zemědělec a v časopisu Zahradnictví.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down