Jablko ’Rubín’ – česká odrůda desetiletí

Odrůdy, jejich křížením ’Rubín’ vznikl ’Lord Lambourne’ x ’Golden Delicious’ Odrůda ’Rubín’ vznikla ve Střížovicích u Turnova. Na jaře roku 1947 vysadil klempíř Otto Louda, ovocnář-amatér, později pracovník pokusné stanice Ústavu experimentální botaniky České akademie věd 1 ha jabloní.

Tam postupně soustředil přes 120 odrůd, především vhodných pro oblast Turnovska. Od počátku 50. let se pokoušel křížením vyšlechtit nové odrůdy. Z výsevů v roce 1961 pocházejí dvě jeho nejznámější odrůdy ’Šampion’ a ’Rubín’. V r. 1969 se objevily na jednom semenáčku z křížení odrůd ’Lord Lambourne’ a ’Golden Delicious’, krásné, a jak se později ukázalo, i dobré velké, kulovité, zelenožluté až oranžově žluté plody s červeným líčkem. Dužninu měly nažloutlou, křehkou, šťavnatou, sladce navinulou, výbornou. Stromy ale rostly bujně, neuspořádaně a proto vyžadovaly a vyžadují správné tvarování a řez. Na druhou stranu plodí záhy, hojně a pravidelně. Jsou odolné proti mrazu a strupovitostí trpí středně, padlím slaběji. Nová odrůda je citlivá ke gumovitosti.’Rubín’ je na světě.
Ke zkouškám a většímu rozšíření u pěstitelů bylo třeba dalších téměř 30 let. Na přelomu tisíciletí znala ’Rubín’ i značná část spotřebitelské veřejnosti. V roce 1983 byl ’ zapsán do Listiny povolených odrůd a později přihlášen k právní ochraně. V r. 1992 pan Otto Louda zemřel (1913 1992).
Původní první strom odrůdy ’Rubín’ roste ve Střížovicích dál a plodí stále krásné ovoce. Od r. 1969, kdy dal první dva kg plodů, se z něj celkem sklidilo neuvěřitelných 5 715 kg.
Odrůda ’Rubín’ se dnes, včetně svých červených mutací, pěstuje v ČR na výměře 520 ha a tvoří tak 6 % celkové výměry intenzivních výsadeb jabloní.

Proč je odrůda ’Rubín’ vyhlášena odrůdou desetiletí?
* Je to ryze česká odrůda od českého šlechtitele.
* Je to odrůda s velmi atraktivním vzhledem.
* Je to odrůda s vynikající chutí.
* Je to odrůda, která se stále nově vysazuje.
* Je to odrůda, kterou žádají obchodníci.
* Je to odrůda oblíbená zahrádkáři i spotřebiteli.
* Je to nejrozšířenější česká odrůda v sadech.

Odrůdy, které vznikly křížením odrůdy ’Rubín’
’Goldstar (’Rubín’ x ’Vanda’)
Vznikla v Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve Střížovicích křížením odrůd ’Rubín’ a ’Vanda’. Je to pozdně zimní, kvalitní, dobře skladovatelná odrůda, sladce navinulé a výborné chuti. Je rezistentní ke strupovitosti.

’Topaz’ (’Rubín’ x ’Vanda’)
Vznikla v Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve Střížovicích křížením odrůd ’Rubín’ a ’Vanda’. Je to dobře skladovatelná odrůda, vynikající sladce navinulé a výrazně aromatické chuti. Je rezistentní ke strupovitosti.

’Rajka’ (’Šampion’ x (’Rubín’ x ’Jolana’)
Vznikla v Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve Střížovicích křížením odrůd ’Šampion’ a hybridu vzniklého z odrůdy ’Rubín’ a ’Jolana’. Je to raně zimní, sladká a aromatická odrůda velmi dobré chuti. Je rezistentní ke strupovitosti.

’Rubinola’ (’Rubín’ x ’Prima’)
Vznikla v Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve Střížovicích křížením odrůd ’Rubín’ a ’Prima’. Je to zimní, navinule sladká, aromatická odrůda výborné chuti. Je rezistentní ke strupovitosti.

’Katka’

Odrůdy, které vznikly mutací odrůdy ’Rubín’
’Bohemia’
Je to náhodná červená mutace odrůdy ’Rubín’, objevená panem Josefem Thořem z Pěnčína. Je to zimní odrůda, velmi šťavnaté, aromatické a nasládlé chuti.

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *