Italští školkaři zdražují

Podle Eurostatu byla celková hodnota evropské školkařské produkce v roce 2021, včetně cibulovin a školkařských výpěstků, 20 miliard eur, z čehož téměř sedm miliard pocházelo z Nizozemska. 70 % italského exportu směřuje do Francie, Nizozemska, Německa, Spojeného království a Švýcarska. Hlavními dovozními zeměmi Itálie jsou Nizozemsko (75 %), Německo, Španělsko a Belgie.

Toskánsko, Ligurie, Sicílie, Lombardie, Lazio, Apulie, Emilia-Romagna, Benátsko a Piemont vedou žebříčky italských regionů s nejvyšší hodnotou produkce v zahradnickém sektoru, která v roce 2021 vzrostla o 5 % oproti předchozímu roku. Hodnota odpovídá 2,8 miliardy eur (4,6 % produkce italského zemědělství) a je nejvyšší zaznamenanou v posledních letech. Produkce květin a hrnkových rostlin v roce 2021 dosáhla téměř 1,3 miliardy eur (+5,1 % od roku 2020), pocházející částečně (39 %) z regionů na severozápadě Itálie a částečně (35 %) z jihu a ostrovů.

Naproti tomu produkce školek, která dosáhla 1,5 miliardy eur (+4,9 %), pocházela zejména ze střední Itálie. Italská produkce probíhá převážně ve čtyřech regionech: Ligurie, která je lídrem v produkci venkovních květin, Toskánsko a Lombardie, kde vévodí školky produkující okrasné rostliny a v Kampánii se zahradnické firmy specializují především na skleníkové pěstování květin. Toskánsko s obratem 816 milionů eur (průměr +4 % mezi roky 2019 a 2020) vede školkařskou produkci na národní úrovni.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 3/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down