08.10.2022 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ISU Summer Days 2022

Setkání členů Mezinárodní perenářské unie (Internationale Stauden-Union – ISU) na letošních ISU Summer Days v nizozemském Nijkerku začátkem srpna se neslo v duchu zachování biodiverzity. Přítomní trvalkáři z deseti evropských zemí a Kanady intenzivně diskutovali o unijním seznamu invazních druhů. Součástí bylo i ocenění ISU pro několik nových kultivarů trvalek.

V průběhu setkání se uskutečnila valná hromada, kde členové ISU zvolili pět členů představenstva. Prezidentem ISU se stal pro nadcházející dva roky Aad Vollebregt z Nizozemska, viceprezidentem ISU bude po čtyři roky Tomasz Michalik z Polska a v čele představenstva budou dále Michel Le Damany z Francie (2 roky), Gerben Tjeerdsma ze Švédska (4 roky) a Beate Zillmer z Německa (2 roky). Odlišné funkční období má být zárukou plné pracovní kapacity předsednictva ISU i v případě nenadálé změny. Do představenstva byla nově zvolena Jana Holzbecherová z České republiky (4 roky). Auditory na celé funkční období se nově stali také Peter Heutinck z Nizozemska a Pascal Klenart z Německa. Příští valná hromada se bude konat na Summer Days 2024 ve francouzském Angers. V červnu 2023 se uskuteční dvě týdenní botanické exkurze ISU do rumunských Karpat v čele s norským průvodcem Geirem Moenem.

Členové ISU diskutovali o unijním seznamu invazních druhů a shodli se, že z odborného hlediska je naprosto nezbytná zonace. Invazní chování jednotlivých druhů rostlin není v EU uniformní a souvisí s klimatickými zónami. Proto se ze zahradnického hlediska doporučuje zónování spíše podle klimatu než podle hranic na mapě.

Celkem 51 nově vyšlechtěných odrůd trvalek z 27 rodů zaslalo ISU do pokusu deset pěstitelů nebo šlechtitelských firem. Zkušební pole v Boskoopu udržovala Královská asociace KVBC (Koninklijke Vereniging van Boskoopse Culturen) a Ronald Houtman se svým týmem průběžně stav rostlin vyhodnocoval. Švédský předseda hodnotící komise ISU Jonas Bengtsson následně ocenil stav rostlin a vedení pokusu. Porota složená z mezinárodních odborníků udělila cenu pěti novinkám kultivarů trvalek a před oficiálním předáváním cen vybralo 40 účastníků ISU Summer Days 2022 jednu z pěti oceněných novinek jako favorita veřejnosti.

Podle materiálů ISU zpracovala Lucie Poláková

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down