14.10.2009 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intenzivní mulčování na Sázavě

Vedle prezentace sekaček se sběrem a strojů k založení trávníkových ploch, o kterých jsme pojednali v minulém čísle Zahradnictví, se na Dni zahradní a komunální techniky prezentovalo 25 strojů pro intenzivní mulčování. Posečený travní porost je speciálně tvarovaným nožem rozdrcen na drobné kousky, které zůstanou ležet na pozemku. Odpadá tím starost, kam s travním odpadem.

K předvedení stroje na travnaté plochy v Sázavě se přihlásilo 25 strojů a zástupci jednotlivých firem je měli možnost v přímém přenosu okomentovat. Přihlížející tak mohli zhodnotit a porovnat výkony jednotlivých strojů.

Řízené na dálku
Novinku na českém trhu, rádiově řízenou pásovou svahovou sekačku RoboFlail One, přivezla společnost Chlebiš, s. r. o. S třínožovou speciální mulčovací hlavou se můžeme pustit do extenzivních svahů, snese dlouhodobý provoz v náklonu 55 °. Využijeme ji například na železničních náspech, v dálničních koridorech či jiných nepřístupných plochách. Nízké těžiště snižuje riziko převrácení stroje. Robustní žací ústrojí ESM Verti-2-Flail pro extrémní nasazení má záběr 122 centimetrů a poradí si s nálety do pěti centimetrů. Stroj je osazen motorem Kawasaki 19kW.
Rádiem řízená svahová sekačka Spider ILD 02 byla dalším ze strojů, který vyjel na sázavské plochy. Jedná se o stroj českého výrobce Dvořák, svahové sekačky, s. r. o. Stroj je na trhu od roku 2005, sériová výroba probíhá od roku 2006. Je určen na intenzivní i extenzivní údržbu, na rovinu i do svahů. Hydrostatický pohon zajišťuje plynulou změnu rychlosti a stroj má možnost smykového natáčení. To umožňuje jeho otáčení okolo svislé osy a zjednodušuje tak manipulaci. Je možné jej vybavit hydrostatickým navijákem, který zajistí svahovou dostupnost do 55 stupňů. Po osazení radlicí jej využijeme i v zimní údržbě.

Nulová osa otáčení
Společnost Cime Pelhřimov, s. r. o., představila sekačku Grasshopper. Její záběr je 130 cm, k dispozici jsou však i pracovní záběry 110, 120, 152 a 180 cm. Hlava může být vybavena mulčovačem, sběrovým košem či lze sekat s bočním odhazováním. Stroje vynikají servisní nenáročností a sklopná hlava umožní přístup k nářadí i ze spodní části. Svahová dostupnost je 21 stupňů a díky nulovému poloměru otáčení je stroj velmi pohyblivý.
Mezi špičku v mechanizaci pro trávníky patří stroje značky Toro. Na českém trhu je distribuuje společnost Profigrass, s. r. o., jež na Sázavu přivezla model Groundmaster 7200. Předvedený stroj měl záběr 152 centimetrů a byl osazen kapalinou chlazeným, tříválcovým dieselovým motorem Kubota o výkonu 28 či 34 koní. Vysokou manévrovatelnost zajišťuje nulový poloměr otáčení stroje. Stroj je možno po vybavení vytápěnou kabinou, pásovým pojezdem a rychloupínáním nářadí (systém Polar Trac) bez problémů využít na zimní údržbu.
I společnost Strom Praha, a. s., disponuje se sekačkou s nulovým poloměrem otáčení. Stroj John Deere 997 Z-Trak je k dispozici ve dvou variantách pracovního záběru – 150 či 180 centimetrů, s bočním výhozem či mulčováním. Využijeme jej především na údržbu členitých travnatých ploch.
Na sázavské travnaté plochy vyrazil i jmenovec loňského vítěze jízdy zručnosti, sekačka Scag Turf Tiger STT 61-28CAT-SS. Americká sekačka s hydrostatickým pohonem je vybavena dieselovým motorem Caterpilar o výkonu 28 koní. Jeho výhodou je nízké těžiště a s tím spojená vysoká stabilita stroje. V náročnějším terénu ocení obsluha i vybavení dvojitým bezpečnostním rámem. Pracovní zařízení je poháněno kloubovou hřídelí záběrem 155 cm (Agrocar, s. r. o.).

Univerzální nosiče
Novinkou na českém trhu je americký stroj 6600 Ventrac 4x4, jehož prodejcem je společnost Agrocar, s. r. o. Víceúčelový kloubový nosič nářadí je k dispozici ve dvou verzích motoru – benzínové o výkonu 21 k a vznětové, vodou chlazené tříválcové o výkonu 24 k. Motory obou verzí jsou od známého amerického výrobce Briggs & Stratton. Představená varianta byla osazena čelním žacím ústrojím 132 cm se zadním výhozem a mulčovací sadou. Žací ústrojí jsou k dispozici v šířce od 112 do 152 cm. Stroj s pohonem na všechna čtyři kola se může pochlubit velmi nízkým těžištěm, rozchodem a rozvorem kol 100 centimetrů a krátkou konstrukcí, umožňující velmi dobrou manévrovatelnost, což jistě pracovníci ocení při údržbě především členitých ploch. Pro letní údržbu může být osazen zametacím kartáčem či aerifikátorem, v zimě přijde vhod shrnovací šípová radlice, sněhová fréza a posypové zařízení.
Zástupce společnosti GGP Czech republic, s. r. o., představil další novinku českého trhu. Jedná se o univerzální komunální nosič Stiga Titan 32 H. Výrobce, společnost Stiga, je největším výrobcem zahradní techniky v severských zemích. Na Sázavě se představil se sekací hydraulicky ovládanou nástavbou o šíři pracovního záběru 135 cm. Kromě mulčování lze zvolit i zadní výhoz. Tříválcový dieselový motor Yanmar hydraulicky pohání všechna čtyři kola. Využijí jej především pracovníci při údržbě veřejných ploch ¬– vedle žací hlavy s mulčovačem je možné jej osadit zimní výbavou či prostředky pro letní údržbu zeleně a cestních sítí.
Na sázavské ploše se představil i stroj společnosti Kis Plus, a. s., s názvem Holder C-Track 2-42. Jedná se o velmi prodávaný stroj, v současné době se jich v České republice pohybuje 20. Kloubový nosič nářadí byl vybaven přední vývodovou hřídelí a osazen Humus Safety mulčovačem. Šroubovice dosahuje 5000 otáček za minutu a je vhodná k sečení trávy i náletů.
Možností kloubového otáčení se pochlubil stroj Husqvarna PT 26D. Dieselový pohon o výkonu 26 koních pohání žací zařízení přes kardanový hřídel. Záběr stroje je 155 centimetrů. Klíčovým komponentem je odolné žací ústrojí z jednoho kusu lisované oceli, jež umožňuje mulčování a středový výhoz posekané trávy. Stroj využijeme nejen pro sečení travní hmoty, ale i jiné letní údržbě či při zimních pracích. (Mikeš – zahradní a komunální technika).
Společnost Wisconsin Engineering CZ, s. r. o., z Prostějova představila nový nosič nářadí Bufalo s mulčovací hlavou. Záběr 24 nožů je 71 cm, výkon dosahuje deseti koní a pohon stroje je hydrostatický. Samozřejmostí je uzávěrka diferenciálu

Japonská preciznost
Ze země vycházejícího slunce pocházel i žací traktor Kubota ZeroTurn ZD 326, který je další z letošních novinek. Záběr sečení je 150 cm a může být vybaven bočním či zadním výhozem. Na obě varianty je možné rychle namontovat mulčovací hlavu. Kapalinou chlazený dieselový motor je k dispozici ve výkonech 21 a 28 koní. Stroj je vhodný do měst především díky nulovému poloměru otáčení (Bonas, spol. s r. o.)
Sekačku japonského výrobce Iseki SXG 22 představila společnost Eurogreen CZ, s. r. o. Nejsilnější varianta o výkonu 18 kW byla osazena mezinápravovým žacím ústrojím o šíři záběru 137 cm v agregaci s mulčovací lištou. K dispozici je i zimní verze s kabinou, radlicí a rozmetadlem a uživatelé ocení i mechanickou uzávěrku diferenciálu s účinkem na zadní nápravu.

I robustnější stroje
Stroj italského výrobce zahradní a komunální techniky Antonio Carraro TTR 4400 HST přestavil Ing. Radek Mašek, zástupce společnosti Pekass, a. s. Komunální traktor s možností otočného řízení byl osazen rotorovým mulčovačem firmy Berti EKR se záběrem 145 cm. Kladiva o hmotnosti 2 kg si poradí i s vzrostlým porostem. Hydrostatický pohon zaručuje plynulý pohyb traktoru a motor Yanmar zajistí dostatečný výkon.
Kloubový nosič nářadí Stiga Belos TransPro 4560 s mulčovací sekačkou představila společnost Davaz Technik. Agregovaná sekačka RM 150 WR může posečenou trávu vyhazovat či mulčovat. Tři pracovní nože mají záběr 150 cm.
Společnosti Some Jindřichův Hradec, s. r. o., představila malotraktor italského výrobce Same Solaris 45 DT. Kromě představené střední výkonové varianty (45 HP) je na trhu stroj o výkonu 35 HP a silnější o 55 HP. Převodovka je synchronizovaná, s 12 rychlostmi vpřed a vzad. Výhodou stroje je velký úhel natočení předních kol (až 57 °). Agregovaná rotační mulčovací hlava Roto 1500 má záběr 150 cm.
Traktor Shibaura ST 318 HST o výkonu 22 koní v agregaci s mulčovačem MUC 160 Müthing přivezla na Sázavu společnost Agrokonzulta Žamberk, spol. s r. o. Tříválcový dieselový motor a pohon na všechna čtyři kola zajistí dostatečný výkon i při agregaci s čelním nakladačem či zimní výbavou. V létě jej využijeme například v zapojení s mulčovačem. Představené zařízení německého výrobce může mít pracovní záběr od 80 – 160 cm a agregaci na předním či zadním závěsu.

Specialisté i univerzálové
Profesionální travní sekačka Grillo FD 1500 se na Sázavě představila již v sekci sekání se sběrem. Při intenzivním mulčování nebyla zapnuta odsávací turbína. Sekací nástavba je dvounožová se šířkou záběru 150 cm. Stroj je vybaven čtyřválcovým motorem o výkonu 32 k, pohon je na všechna čtyři kola (Pekass, a. s.).
Jacobsen HR 5111 se šíří záběru 3,5 metrů si poradí s 25 až 30 hektary za den. Využívá se na letištních a golfových plochách. Tři hydraulicky ovládané žací jednotky sečou porost od výšky 24,5 mm do 139,7 mm. Individuální hydromotory pohání každou žací jednotku. Na trhu je i větší varianta HR 9016, která dosahuje záběru šest metrů (Ittec, s. r. o.).
Společnost Honda Power Equipment představila snad nejmenší stroj Dne zahradní a komunální techniky. Ručně vedená sekačka HRX 537 C2 HYEA se záběrem 53 cm je vybavena automatickým sytičem bez nutnosti jeho zapínání před startem. Vedle intenzivního mulčování ji můžeme využít k sekání se sběrem do koše, k sekání bez sběru a ke sběru listí či dalšího komunálního odpadu. Motor o výkonu 6,5 koní je vybaven variátorovou spojkou s proměnlivou možností řízení rychlostí pojezdu – ta je regulována otočením rukojeti. Patentovaný systém Versamow umožňuje regulaci mezi sběrem do koše a mulčováním. Určí, kolik posekané trávy se sebere a kolik se rozemele a nechá ležet. Sekačky jsou díky dvojitému plastovému skeletu tiché. Při vysypávání koše je možné přepnout na volnoběh a není tedy potřeba vypínat motor. Na objednávku lze doplnit zadní kola o pojezdový ocelový válec.
Zástupce společnosti Haiteco CZ, s. r.o., představil na Sázavě stroj Egholm 2200T, tentokrát s mulčovací hlavou. Pro letní měsíce je možné odmontovat kabinu a obsluha ocení i možnost ovládání všech funkcí nástaveb přímo z kabiny. Záběr stroje je 120 cm.
Plošný mulčovač firmy Land Pride AFM4211 představila společnost P&L, spol. s r. o. Je složen ze třech nezávislých sekcí a záběr jeho pracovního ústrojí může být mezi 335 cm a šesti metry. Jednotlivé sekce jsou samostatně ovládané. Uplatní se především na velkých plochách, poradí si i s terénními nerovnostmi.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down