Inspirativní trvalkové zahrady v Nizozemsku

V 90. letech 20. století se Nizozemsko stalo místem zrodu tzv. Holandské (Dutch wave), nebo později zvané Nové vlny v použití vytrvalých zahradních květin (New wave planting). Jedním z jejich tvůrců byl (a je) dnes světoznámý zahradní architekt a znalec rostlin Piet Oudolf. Tento styl klade důraz na inspiraci rostlinnými společenstvy v přírodě a do značné míry přejímá chování rostlin jako jednotlivých individuí, ale i rostlinného společenstva jako takového v zahradnických výsadbách. Cílem je jejich dlouhodobá udržitelnost, a to i s ohledem na minimalizaci péče o tyto výsadby během vegetace.

Nová vlna inspirovala nejen celou řadu dalších zahradních architektů, ale vnesla do pěstovaného sortimentu i množství nových druhů a odrůd. Často se jedná zejména o druhy původem z prérijních či stepních společenstev, které velmi dobře snášejí i podmínky výsadeb, které jsou součástí veřejné zeleně.

Jednou z méně známých zahrad, kterou ale jistě stojí za to navštívit, je zahrada Jacoba de Vries (Tillewei 21, 9258 GP, Eestrum, Friesland, Nederland, www.decoulisse.nl/jakobstuin). Druhou zajímavou nizozemskou zahradou, kterou zmíníme, je prérijní zahrada a národní sbírka trav paní Lianne Pot (Lianne´s Siergrassen, Jan Gosseswijk 31, 9367 TE De Wilp [Gn]; www.siergras.nl, info@siergras.nl).*

 

Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.,

Botanická zahrada hl. m. Prahy

 

Celý článek naleznete v aktuálním čísle časopisu Zahradnictví 3/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down