19.07.2010 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspirace na Bloom 2010

O tom, že spojení přehlídky zahradnických potřeb a potravin může být úspěšné, přesvědčila výstava Bloom 2010. Tento největší irský zahradnický festival přilákal do dublinského Phoenix parku více než 60 tisíc návštěvníků. Po pět červnových dnů zde na ně čekal bohatý program.

Dublin jako hlavní město Irska je domovem pro více než milion obyvatel. Těm slouží k rekreaci kromě okolní zeleně i městské parky. Jedním z nich je zmiňovaný Phoenix Park, který se svými 707 hektary patří k největším parkům v celé Evropě. Více než 200 hektarů z celkové plochy je pokryto lesem. Park je umístěn 2,5 kilometru od dublinského centra západním směrem. Je protkán 22 kilometry cest a od okolí oddělen 11 kilometrů kamenných zdí.
Phoenix park byl založen v roce 1662 a původně sloužil jako obora pro vysokou. Dnes tu běhá okolo 450 daňků, bydlištěm je i pro mnoho savců, bezobratlých i ptáků. Pro veřejnost byl poprvé otevřen v roce 1747. Součástí parku je i rezidence irské prezidentky. Ta se bez jakýchkoliv oficialit objevila i na otevření veletrhu Bloom a prohlédla si všechny připravené expozice.

Spojení potravin a zahrady Bloom patří k největším zahradnickým výstavám v Irsku. Láká především přehlídkou zahrad a širokou nabídkou potravin domácího původu. Hlavními tématy letošního 4. ročníku bylo téma udržitelnosti, místních potravin a „Vypěstuj si sám“. Podle vrchního ředitele pořádající společnosti Bord Bia Aidana Cottera je spojení mezi zahradnictvím, jídlem a ekologií odrazem myšlení návštěvníků. „Bloom má za cíl vychovávat, inspirovat a informovat. Věříme, že akce, která je plánována dlouho dopředu, přinesla mnoho poznatků i pobavení.“
A o tom, že to pořadatelé asi dělají dobře, svědčí i návštěvnost, která v průběhu pěti výstavních dnů dosáhla bezmála 60 tisíc návštěvníků. Na ty zde tedy začátkem června čekal pavilony s prodejem školkařských výpěstků a potravin. Popularitu si za dobu trvání získaly i ukázkové zahrady vytvořené podle londýnské RHS Chelsea Flower Show, jedné z nejznámějších světových zahradnických výstav.

Hodnocení návštěvníků Jedním z velkých lákadel návštěvy veletrhu byly zahrady navržené předními irskými zahradními architekty. Celkem 25 větších a menších ploch nabízelo návštěvníkům Bloom různé pohledy na tvorbu zahrad. Soutěžící měli za úkol vytvořit na dané ploše (trávník v parku, rovina) v průběhu 11 dnů zahradu podle svého návrhu. Hodnocení se vedle odborné poroty, která rozdala bezmála dvacet medailí, ujali právě návštěvníci a volili nejkrásnější zahradu v každé kategorii.
Mezi největšími o rozloze 17,5, x 10 metrů je zaujala nejvíce práce Jane Mc Corkellové z Kilsallghanu se svou The Rain Garden – dešťovou zahradou. Zahrada byla tvořena jako městská, v podobě zadního dvora nebo střešní zahrady. Koncept této zahrady vycházel z konstantně se proměňujícího klimatu naší planety a vznikl jako reakce na potřebu úsporného hospodaření s vodou. Ta je sbírána ze střechy domu a zpevněných ploch zahrady a soustředěna v podzemním kontejneru. Vytvořením této zahrady chtěli její tvůrci ukázat, že spojení krásy a funkčnosti je možné.
Ve středních zahradách o velikosti 10 x 10 metrů si mezi návštěvníky nalezla nejvíce hlasů Eclipse 2010 Paula Doylea. Ten zvítězil a získal titul celkového vítěze již na přehlídce v roce 2008 se svou elegantní italskou zahradou. Ta z letošního roku připomínala průmyslovou revoluci. Pohledovým středem zahrady byla 3,5 metrů vysoká socha, která byla vytvořena z odpadního železa. Efektní výsadba byla zhotovena pouze ze čtyř druhů rostlin. Vratné zelené lahve od vína tvořily elegantní pruh středem zahrady jako sbližující se chodníky k umocnění perspektivy.

Pro malé plochy V malých zahradách se veřejnosti nejvíce líbila zahrada Beauty & The Bees (Krása a včely) z dílny 3Design a sklářka Róisín de Buitléarová z Dublinu. Na ploše 5 x 5 tvůrci ukázali, jakou roli hraje zahradní architekt pro přežití včel. V loňském roce zahynula v Irsku více než čtvrtina včelstev a zastavení jejich úbytku a jejich obnovení je z hlediska budoucnosti lidské rasy nezbytné. Osázení zahrady tedy odpovídalo této myšlence – převládaly žluté květy a rostliny bohaté na nektar. K posezení sloužila besídka z pletiva opatřená průhlednou podlahou. Ten bylo možno uzavřít a ocitnout se tak doslova uvnitř včelích zástupů. Vše bylo doplněno skleněnými kapkami připomínajícími včelu v letu.
Mezi nejmenšími zahradami zvítězila Anne Hamiltonová se svým Ostrovem. Tři stoupající části země jsou obklopeny nekonečným vodním kanálem. Ostrovy se zdvihají jako vlny proti sobě. Každý z ostrovů byl osázen jinými rostlinami, čímž vznikl kontrast a zájem. Chodník, který propojuje všechny tři ostrovy, může sloužit i jako místo k posezení. Zahrada je navržena bezúdržbově a při její tvorbě nebylo použito žádného betonu či cementu. Zvolená výsadba odstraní z atmosféry více škodlivých látek než dva stromy vyšší 20 metrů. První z ostrovů byl osázen Felicia amelloides ´Read´s Blue´, která dodá dojem vln, a díky nízkému vzrůstu nezastiňuje rostliny vysázené na dalších dvou ostrovech. Střední plocha je pokryta trávníkem a slouží tak i jako plocha k odpočinku. Na posledním ostrově je porost Carex riparia, která je známá jako domácí irská rostlina. Barvu dodávají Agapanthus. Okraje byly opatřeny ploty z Hedera helix.

Zahradníkův ráj Pro obyvatele střední Evropy, který podniká či se zajímá o zahradničení, je Irsko rájem. Mírně teplé oceánské podnebí dovoluje růst a přezimování rostlinám, které my hekticky ukládáme před příchodem zimy do krytých prostor. Ve venkovních výsadbách zde můžeme obdivovat například kamélie, ale i pelargonie či rozmarýn. I pro rostliny, které v našich podmínkách strádají, je v Irsku příznivé klima. Příkladem mohou být japonské javory či cesmíny, které se v místních parcích považují skoro za invazní.
Proto překvapí výběr rostlinného materiálu – snad v každé zahradě hrála jednu z hlavních rolí Betula pendula, dřevina, které se u nás tak trochu vyhýbáme. Na otázky, co je k tomu vedlo, odpovídali nejčastěji, že přináší propojení krajiny a zahrady, zjemnění případných technických konstrukcí a úchvatný zimní dojem. O tom, že mohou být příčinou alergie, zde snad nikdy neslyšeli.
Zajímavé byly i zahrady, v nichž se propojuje krása s užitkovostí. S takovou se prezentoval i vítěz, zahradník amatér, populární televizní show Super Garden. Zahrada pro milovníky kachen v sobě spojovala výběh pro kachny, ale i okrasnou a užitkovou část. I prezentace občanského sdružení Grow it Yourself (GIY) se nesla v podobném duchu. GIY spojuje na pět tisíc lidí rozdělených do 75 skupin po celém Irsku. Cílem je ukázat ostatním, co vše lze na malé ploše moderní městské zahrady vypěstovat. Vytvořená zahrada byla domovem pro včelstvo, stál zde skleník či zajímavý vertikální záhon s bylinkami. Tvůrci hodně pracovali i s méně známými léčivkami, sběrem dešťové vody, mulčováním, na zahradě bylo posezení a gril, a to vše na ploše 175 metrů čtverečních.

Pro spokojené děti i dospělé Veletrh slouží pro mnoho rodin i jako výletní místo. Pro dospělé i děti je zde spousta atrakcí a zajímavých expozic jako přehlídka ztracených řemesel, ukázky těch přeživších, ale i zajímavý kulturní program. Jednou z ukázkových zahrad byla i Zahrada možností, určená předškolním dětem. Na šesti oddělených plochách měly děti možnost provozovat šest různě zaměřených aktivit, které je učí pohybu a hře na zahradě. Plochy zároveň sloužily jako inspirace pro rodiče.
Ke spokojenosti mladých a starších pomohlo i dostatečné množství stravovacích kapacit, sociálních zařízení, odpočinkových ploch i parkovacích míst. K možnostem neomezeného nákupu přispěl mobilní bankomat. Mnoho z návštěvníků využilo úschovnu zakoupeného zboží a pro ty starší fungoval i odvoz zboží do auta. Bloom 2010 je zkrátka příjemné navštívit. Příští ročník proběhne na stejném místě v termínu 2. až 6. června 2011.

Text a foto Helena Piková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down