22.08.2016 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ing. Milada Opatrná

O letošních Velikonocích přišel náš zahradnický obor o dalšího člověka, který zasvětil celý svůj život květinám. Tímto výjimečným člověkem byla Ing. Milada Opatrná (1927–2016), která je bytostně mezi zahradníky spojována s trvalkami, rododendrony a Průhonicemi.
Málokdy si dokážeme představit praktický dopad vědecké práce do našich každodenních životů. O to snáze to jde v případě Ing. Milady Opatrné.

Většinu svého pracovního života věnovala květinám a výsledky její práce máme před očima téměř každý den. Nešlechtila však květiny, jak by se mohlo na první pohled zdát. Srovnávala jednotlivé kultivary a vzájemně je porovnávala a kriticky vybírala nejlepší. Ty pak posílala jako ověřený matečný zdroj do celého tehdejšího Československa. Těmito dlouholetými testy, které zpracovávala ve Výzkumném ústavu v Průhonicích, prošly v podstatě všechny zahradnicky významné druhy peren. Hodnocení sortimentu byla její hlavní pracovní náplň a výsledky srovnání byly využitelné i v dalších státech Evropy. Také díky této precizní a systematické, vysoce odborné práci dostala nabídku stát se členkou nově vzniklé Mezinárodní perenářské unie (ISU – International Stauden Union).

Text

Ing. Adam Baroš,

VÚKOZ, v. v. i.

Celý text naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2016.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down