Indiánské léto na olomouckém výstavišti

Šťastně volili pořadatelé při výběru tématu pro závěrečnou „zelenou“ výstavu letošního roku na výstavišti Flora Olomouc. Ústřední expozice v hlavním výstavním pavilonu A měla totiž motto Indiánské léto a její realizace byla nadmíru povedená. To potvrdila i rekordní návštěvnost – výstavištěm prošlo na 25 tisíc návštěvníků.

Obě akce, 12. ročník největší české výstavy ovoce, zeleniny a školkařských ovocných výpěstků Flora Olomouc 2007 spolu s festivalem gastronomie a nápojů Olima, neměly sice na počasí štěstí, přesto byl o ně velký zájem. Hned v první den po tradičním zahájení s tóny dechovky a mistrovstvím půvabných olomouckých mažoretek začaly výstavištěm proudit davy lidí a mezi nimi i mnoho malých indiánů. Byly to žáci základních škol, kteří reagovali na výzvz Zelinářské unie Čech a Moravy
Tradičně největšímu návalu návštěvníků se těšila, zejména opravdu nádherné výpěstky největších domácích pěstitelů a producentů ovoce a zeleniny. „U nás na jihu Slovenska se můžeme pochlubit krásnou zeleninu, ale něco takového jsem věru neviděla,“ obdivovala se například kolekci paprik valtických zelinářů Anna Šamordiová z Levíc.
Ovocné a zeleninové výpěstky v expozici doplnily výstava exotického koření, potraviny starých Aztéků i budoucnosti – amarantu, výběr prací z letošní floristické soutěže v květinové vazbě a přehlídka různých odrůd královny podzimu – chryzantémy.

Návštěvnicky přitažlivou byla už tradičně expozice Českého zahrádkářského svazu.
S ukázkami krajových i starých odrůd ovoce, různých druhů zeleniny, vinných hroznů, skořápkového ovoce, či brambor se zde prezentovalo 370 drobných pěstitelů. Nechyběla ani výstavka hub, zahrádkářská a mykologická poradna, včelařský koutek a improvizovaný vinný sklípek zahrádkářů z Bzence.

Na olomouckém výstavišti se také rozdávala odborná ocenění. Zlato z letošní soutěže v květinové vazbě na téma „Inspirace do interiéru“ patří v kategorii seniorů Ondřejovi Spáčilovi ze Střední odborné školy a středního odborného učiliště Rajhrad. Studenti této školy si odvezli i nejvyšší ocenění v kategorii juniorů. Nejlepšími expozicemi podzimní Flory se mohli pochlubit zelináři ze společnosti Zeltr Troubky a pěstitelé ovoce z akciové společnosti Úsovsko. Jejich expozice obdržela také jeden ze tří udělených Pohárů hejtmana Olomouckého kraje. Další dva patří společnosti Semo Smržice a Zväzu slovenských záhradkárov. Cenu primátora města Olomouce si z podzimní zahradnické výstavy odvezli zástupci pražské Sempry.
Soutěžili ale i nejmenší návštěvníci – a to o nejkrásněji namalovanou oblíbenou zeleninu, soutěžící ale museli být oblečeni v „indiánském“. Na stánku Zelinářské unie Čech a Moravy se nakonec sešla více než stovka krásných kreseb a malovaných obrázků. Malí výtvarníci společně s paní učitelkami a učiteli, z nichž mnozí si také a rádi opět zahráli na Indiány, byli velmi malebnou ozdobou hlavní expozice.
Součástí gastronomického festivalu Olima byla soutěž o nejlepší ovocnou pálenku Flora košt. Do boje o letošní titul šampiona přihlásili pěstitelé a „paliči“ 187 vzorků tvrdých moků. Kromě zájemců z Moravy a Čech se v soutěži objevili i dva zahraniční – z maďarského Jászberény a švédského Malmö. K zajímavostem patřila kdoulovice, lesní trnkovice a pálenka z bezových květů. Odborná porota složená ze zástupců Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Brno, občanského sdružení DeVit Němčičky, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Unie destilatérů nakonec přisoudila titul Absolutního šampiona Flora koštu 2007 i druhé nejvyšší ocenění – Cenu Unie destilatérů ČR za nejlepší kolekci přihlášených vzorků pražským paličům – palírně Radlík z Jílovéhu u Prahy.
(Zatím neudělovaný titul nejvtipnějšího paliče by si zřejmě vysloužil Jaroslav Borkovec z Blanska, vítěz v kategorii hruškovice. Podle něj prý existuje celkem šest druhů pálenek – dobrá, špatná, bílá, barevná, za peníze – no, a ta úplně nejlepší – zadarmo…)

Příští zahradnickou sezónu zahájí olomoucké výstaviště ve dnech 24. až 27. dubna 2008, a to jarní květinovou Florou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *