28.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ideální jabloň a její výhody v ovocném sadu II.

Nejvíce ceněným stromkem u jabloní bývá 2-letý knip (jednoletá korunka na 2-roky pěstovaném stromku. Dále bývá vysazován 1-letý stromek, jehož výhody jsou: silná báze stromku v kořenovém krčku a optimální délka větví, nevýhodou zase často krátká délka kmínku. Mnozí pěstitelé v zahraničí, zejména s příchodem nových klonů odrůd používají do výsadeb tzv. 9-měsíční stromky, které jsou vyrobeny roubováním v ruce, sklízené po 1 roku pěstování ve školce (rychlý náběh produkce nové odrůdy nebo klonu spojený s lepším zpeněžením plodů). Tento stromek musí být sklízen ve školkách jako poslední z důvodu potřeby řádného vyzrání dřeva ve školce.

K vnitřní kvalitě stromků, vedle odrůdové pravosti v poslední době přichází jako důležitý parametr pravosti klonu odrůdy. Důsledkem trendu hladkého, stejnoměrného, vybarveného plodu je výběr stále lepších mutací, nebo klonové selekce odrůd. Dnes může každý pěstitel vybírat z velkého množství různých mutací odrůd. Bohužel většina těchto mutací je geneticky nestabilní a mají sklon k regresi do původní odrůdy. Lze s jistotou říci, že při každém přemnožení z komerčního materiálu určeného pro výsadbu sadu, tzn. použití neoriginálního množitelského materiálu dojde k „rozhození“ vlastností selektované odrůdy. Tímto je myšleno např. zvýšení rzivosti u odrůdy Golden Del. Reinders®, nebo ztrátě stejnoměrného vybarvení u klonů odrůdy Gala, Jonagold, aj. (a mj. dojde i k porušení vlastnického práva k odrůdám). Představte si, že při sklizni v ovocném sadu máte sklízet u 70%stromků krásně vybarvené plody a ze zbylých stromů plody pouze částečně vybarvené. Jistě je to zvládnutelné, ale stejně budete mít poté vyšší náklady s nestejnoměrným dozráváním, sklizní, tříděním. Při použití originálního materiálu majitel selektovaného klonu obvykle dává záruku na více než 95% stejnoměrného vybarvení u vysazených stromků, dobrým příkladem je např. Gala Schnitzer® Schniga(S). Pro zaručení pomologické pravosti bývá roubový materiál odebírán z plodných roubových stromů v prostorové izolaci.
O zdravotním stavu toho bylo již mnoho napsáno, tudíž zmíním pouze základní náležitosti: prostost výpěstku od hospodářsky škodlivých virů – zdravotní certifikace virus free nebo virus testet. V posledních letech stoupl význam prostosti od bakteriální choroby - spály růžokvětých (Erwina amylovora). Tuto problematiku řeší SRS za pomoci udělování rostlinolékařského pasu s označením ZPB2, což označuje původ rostlinného materiálu z místa prostého výše zmíněné bakteriální choroby tzv. zóny nebo nárazníkové zóny (oblasti kontrolované SRS). Samozřejmostí u stromků , potažmo podnoží by měla být prostost od dalších škodlivých organizmů, např. Agrobakterium tumefaciens (nádorovitost), nebo háďátek. Toto je věc nejen orgánů státní správy(SRS,UKZUZ), ale především etiky každého školkaře.
Co zmínit závěrem? Aby ovocnář splnil stále náročnější požadavky trhu, musí sázet výpěstek jako hotový produkt, který začne plodit 2-rokem a dostane se do plné plodnosti 4-5 rokem. Proto ideální stromek musí být silný, vyzrálý, nepoškozený, s dobrým kořenovým systémem, rozvětvený, s květními pupeny, dále se zdravotní certifikací (vf, vt), klonově a odrůdově pravý.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down