19.08.2019 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I v Třebíči mají lípu republiky

O tom, že součástí oslav stého výročí vzniku samostatného Československa bude ve městě Třebíči, stejně jako na mnoha jiných místech republiky i výsadba stromu, bylo rozhodnuto už na jaře roku 2018.

Prvním důležitým krokem bylo vytipování vhodného a dostatečně důstojného místa pro výsadbu. Nakonec po zvážení všech pro a proti zvítězila plocha na Masarykově náměstí před divadlem Pasáž. O výsadbě vzrostlého stromu do těchto míst se uvažovalo už dřív; vazba na prvního československého prezidenta byla v daném výročí příjemnou přidanou hodnotou. Nebylo pochyb o tom, že symbolickým stromem by měla být lípa.

 

Půdní buňky Tree Parker

 

Lípy však bohužel poměrně špatně snášejí růst v zadláždění. Na takových stanovištích často brzdí růst a stagnují. Pokud ale naopak i přes tyto nepříznivé podmínky rostou, časem svými kořeny mohou způsobovat deformaci zpevněných povrchů v okolí. Řešením pro tyto případy výsadeb stromů v městském prostředí je systém prokořenitelných strukturálních vegetačních buněk TreeParker, který je v okolních zemích již standardem používaným v těchto, pro stromy nepříznivých podmínkách. Ten umožňuje vytvoření dostatečně velkého volného prostoru pro kořeny stromu, přičemž povrch nad ním si současně zachovává únosnost vyžadovanou od zpevněné plochy. Vzhledem k významu plánované realizace bylo rozhodnuto o zajištění kořenového prostoru právě tímto systémem. Otázkou rovněž bylo, jakým způsobem připomenout výročí, ke kterému byl strom vysazen. Nakonec bylo rozhodnuto o tom, že informaci o vysazení stromu ponese stromová mříž, která bude současně chránit bezprostřední okolí stromu. Nezbytné politické rozhodnutí ve všech těchto věcech bylo uděláno v polovině května.

Text Ing. Petr Urbánek,

správce městské zeleně MěÚ Třebíč

Foto archiv firmy Arboristická obchodní s.r.o.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down