I na malém město může být kvalitní floristický ateliér

Na polovině cesty mezi Mělníkem a Roudnicí leží město Štětí s více než 9 000 obyvateli. Při vyslovení Štětí si spíše vybavíme Severočeské papírny, které patřily mezi největším papírenský závod v Evropě.

První zmínky o Štětí pocházejí z kronikářského zápisu z roku 1314, kde se píše o nájemném poplužním dvoře, který dal základ budoucímu osídlení. V roce 1549 však již král Ferdinand I vystavil v Praze na žádost Zdislava Berky z Dubé majestát o udělení městské pečeti a erbu. Rozkvétající město bylo málem zdecimováno 11. 11 1618 německým vojskem, které tři dny po bitvě na Bílé hoře aglomeraci vypálilo. Nový rozkvět nastal až v 18. století.
V poslední době město zaznamenalo velké změny. Z průmyslového komplexu se stává moderní město, které nabízí vedle sportovního vyžití i všechny běžné služby, mezi které patří i květinářství a vazby ze suchých materiálů.
Na Novém náměstí ve staré budově, která by mohla o historii mnoho vyprávět, v prvním poschodí najdete rozměry nevelký obchůdek, který nese poetický název – ateliér Motýl. Přes krátkou dobu působnosti si již získal mnoho přátel a pravidelných návštěvníků.
Na 48 m2 majitelka – Helena Stutzigová vytváří barevný svět podle posledních trendů, ale také podle koupěschopnosti místních obyvatel, které by chtěla vést k estetickému cítění. Především na menších městech se musí nabídka přizpůsobovat poptávce. Především zde se projevuje silné sociální rozvrstvení a podle nákupů můžete bezpečně určit, zda je právě po výplatě, nebo naopak je k ní daleko.
Vzhledem k tomu, že zatím podnikatelce chybí kvalitní zázemí a klientela není natolik finančně silná, zaměřila svoji činnost na suché vazby. Základní materiál nakupuje ve velkotržnici Lipence. Živý materiál má v omezeném množství, především takový, který pochází z domácích zdrojů. V případě větší zakázky odebírá květiny ze Sinco Mlazice
Obchod, chtělo by se říci obchůdek, je rozdělen pracovním a prodejním pultem, ve tvaru pergoly, pravidelně mění, takže jednou je umístěn vlevo vzadu, podruhé vpravo a tak dále. Z obchodu, který zde byl před nimi, používá drátěné konstrukce na které umisťuje jednotlivé vazby a výrobky. Barevné bloky se střídají, takže i na tak malé ploše jsme před Vánocemi našli chladnou stříbřitou barvu, veselou vánoční červenou, módní tóny zelené, vznešenou modrou nebo ledově bílou. Vzhled obchodu se každý druhý až třetí měsíc mění a pravidelní zákazníci mají pocit, že přicházejí vždy do nového prostředí.
Ale i suchá vazba může být pestrá a nápaditá, což ocenili návštěvníci při předvánoční prodejní výstavce, kde si každý mohlo koupit alespoň maličkost pro radost.
V obchodě se prolíná a doplňuje práce sester Stutzigových. Helena, která prodává v obchodě a nabízí dokonalý servis a Eva, absolventka Liběchova, majitelka vazárny, kde se většina vazeb zhotovuje. Jejich obchodní vztah – sdružení podnikatelů.
Jejich mládí a odvaha se projevuje na každém kroku. Vánoční výstavu připravily po druhé (obchod není starší). Na podzim se těšily na květinovou přehlídku, ale vodní živel jim plány, tak jako mnohým jiným, překazil. Po prázdninách, v září, připravily přehled celoročních dekorace, včetně Vánoc tak, aby se zákazníci mohli těšit na nabídku nebo včas si objednat vybrané vazby.
Během průměrného dne se v jejich obchodě zastaví 30 až 40 zákazníků, v době výstav se počet zdvojnásobí. Nejvíce se prodávají dárky v ceně 300 Kč, ale najdete v nabídce i dárečky za pár korun, stejně tak i za několik set. Jejich činnost by se dala rozdělit na prodejní v obchodu a na zakázkovou, mezi které patří výzdoba např. pizzerie, svatebního salonu, aranžmá do vlastních a obchodních nádob.
Velmi příjemnou stránkou jejich podnikání je ozdobné balení dárků a to i těch, které byly zakoupeny v jiných obchodech. „Něco navíc“ je přízdoba i obyčejného balicího papíru barevnými papírovými mašličkami, které ze zbytků zhotovují ve chvílích, kdy se nemusí věnovat zákazníkům. Na hotový výrobek, tak aby se neporušil vzhled, lepí samolepku s kontaktem.
V nabídce mají kromě běžných doplňků (svíčky, stuhy látkové i papírové, přízdoby, moderní balicí papíry, ale i kvalitní papírové ubrusy vždy sladěné i malými prostírkami) třeba i lepidlo na ubrouskovou techniku, stabilizátor pod svíčky apod. Můžete si nechat zalaminovat vánoční a jiné motivy.
Půvabné jsou zdobené krabičky všech tvarů a velikostí. Dámy, která z nás by si nepřála roztomilou krabičku na poklady (i když zcela zbytečnou, ale krásnou). Nacházejí se v cenových relacích, které si mohou dovolit koupit i děti mamince nebo babičce pro radost.
Zdá se, že v jejich království nic není problém. Například, potřebuje-li zákazník cokoliv opravit nebo vyměnit na již hotovém a zakoupeném aranžmá. Stává se, že teprve po umístění na místo zjistí, že stuha nebo ozdoba svou barvou plně neodpovídá interiéru. Stačí práci přinést zpět a vše je podle potřeby napraveno.
Na prázdno nevyjdou ani muži. I pro ně je možné na přání připravit dárkové balení vína, třeba vybraný ročník z mělnické zahradnické školy nebo dárkového koše. Zdobily i koš pro vegetariána plný zeleniny a sýrů, pro rybáře, tenistu nebo kolaře. Myslíte si, že nápaditá ozdoba je drahá? I tato otázka nás zajímala. Balí-li objemný balíček s velkou mašlí do celofánu s přízdobami, cena se zvýší o 27 Kč. Je-li krabice zdobena skeletovanými listy, mašlí a třeba perličkami, příplatek za balení je 50 Kč. Jejich snem je dosáhnout toho, aby balení se stalo uměleckým oborem. Již dnes k tomu mají správně nakročeno.
Chcete-li si udělat doma při slavnostním obědu vlastní zasedací pořádek pomocí kroužků na ubrousky s jmenovkami, prosím obraťte se na ateliér Motýl.
Malý obchod – o to více nápadů. Používat běžně dostupné polotovary nebo dozdobovat již hotové věci je nejjednodušší způsob, ale připravit si nové základy pro aranžmá, spolupracovat s truhlářem a zhodnotit i „odpad“, to je umění. Každá věc je originálem, v každé věci je kus nápadu.
Závidíme dětem z umělecké školy ve Štětí se kterými Helena spolupracuje. Učí je dívat se na materiál trochu jinak. Svícen jako ze Sněhové královny, kterým prostupovala tajemná zář byl zhotoven z kostek cukru tak, aby každý žáček si něco podobného mohl vytvořit i doma. Škola estetického cítění by se mohl nazvat tento kontakt s dětmi, které vědí jak zhotovit voskové vázičky, nebo papírové kornouty rozkvetlé plátky růží, zafixované teplým voskem. Nemusíte jezdit do Německa, mnohé novinky používají i naši floristé.
Původně jsme se chtěli zastavit u několika jejich netradičních aranžmá, ale na ně se nedostalo. Proto vám dáme radu, pojedete-li do Štětí, zastavte se na Novém náměstí. Ve starém domě, vedle vynikající cukrárny, najdete ateliér Motýl, který roznáší radost a pohodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *