12.11.2010 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Humpolec ovládla technika

Největší přehlídka strojů a zařízení určených pro údržbu zahradních a komunálních ploch se letos konala začátkem června v Humpolci. Čtvrtého ročníku Dne zahradní a komunální techniky se letos zúčastnilo přes čtyřicet firem, v průběhu dvoudenního konání zde představily na osm desítek strojů předních světových značek.

Pro zakládání i údržbu
Letošní nabídka strojů a zařízení pro údržbu zahradních a komunálních ploch byla opravdu bohatá. Nejpočetnější zastoupení zde měly stroje na zakládání a údržbu travnatých ploch – sekačky se sběrem a bez sběru travní hmoty, extenzivní a intenzivní mulčovače, půdní frézy, rekultivátory, aerifikátory nebo rozmetadla. Samostatnou sekci tvořily nosiče nářadí o různých výkonnostních třídách a zařízení na zpracování dřevní hmoty.
Jak již bylo zmíněno v úvodu, letošní akce se zúčastnilo přes čtyřicet firem, pojďme se s některými firmami a jejich nabídkou blíže seznámit.

Stroje zhotovené na míru 
Na Dni zahradní a komunální techniky nemohla chybět společnost Strom Praha, a. s., výhradní distributor výrobků americké firmy John Deere pro Českou republiku. Z široké nabídky zahradních traktorů se žacím ústrojím Edge Xtra, které jsou nabízeny v několika řadách (X100 vhodné pro sečení plochy do 6000 m2, X300 pro plochy do 8000m2 a modely X500 a X700 pro sečení pozemků nad 8000 m2), představila společnost v Humpolci model s dieslovým motorem X748 o výkonu 17,9 kW a objemu válců 1116 cm3. Jedná se o nejlepší travní traktor ve své třídě. Šířka záběru je od 122 až 152 cm, objem sběracího koše je od 500 l do 1000 l s možností hydraulického zdvihu koše do výšky až 2,0 m. Uživatel ocení především dobrou dostupnost stroje v kopcovitém a obtížně přístupném terénu, kterou výrobce docílil pohonem přední nápravy z pevné litiny a plně svařovaným ocelovým rámem o síle 4,6 mm. U novinky v řadě X700, modelu X749, uživatelé ocení řízení všech čtyř kol, což znatelně přispívá k lepší manevrovatelnosti a sečení kolem překážek. K pohodlnému ovládání traktoru dále patří hydraulické řízení, sklopný volant, pedály Twin Touch a dva vnější hydraulické okruhy. Modely řady X700 lze vybavit přídavnými zařízeními (zametačem, čelní radlicí atd.) čímž stroj najde uplatnění i při údržbě komunikací. Z dalších představených strojů jmenujme žací stroj s nulovým poloměrem otáčení Z-Trak 997, který je vybaven dieselovým motorem Yanmar s přímým vstřikováním. Výkon motoru je 23 kW, obsah válců 1330 m3. Žací ústrojí může být jak s výhozem do strany nebo do zadu se záběrem 1,52 m nebo 1,83 m. K jednoduché a pohodlné ovladatelnosti žacího ústrojí přispívá jeho zvedání a spouštění pouhým dotykem spínače umístěného nově na ovládací páce řízení. Na druhé páce řízení je tlačítko rychlého vypínání/zapínání žacího ústrojí. 

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2010.

Arnošt Jílek

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down