Hřejivé poselství podzimu

Barvy podzimu – toť úžasná příležitost pro každého citlivého umělce, který se dokáže na svět kolem dívat otevřenýma očima a přenést okamžitou náladu do svého díla. Každý správný florista je proto také více či méně umělcem, který má v rukou potenciál oslovit svého zákazníka pokaždé jinak a nově.

V době od září do listopadu je proto takřka někdy i nemožné možným. Příroda dříve, než se ubere k svému zimnímu odpočinku, naposledy v roce vydá poklady, které nastřádala do svých listů a plodů, a zazáří pestrými barvami podzimu. Hra barev podzimu je tak rozmanitá – proto floristo neváhej a chutě do díla!
Podzimní barvy – matově měděná, zlatožlutá, oranžová, oranžově červená a červená s fialovou – hrají přesilovku nad zbývajícími zelenými, žlutozelenými, zelenočernými a hnědými tóny. Tato paleta je tak široká, že se vždy dá vybrat vhodnou harmonii, kde květiny mohou tvořit akcent, či doplněk jinak zcela přírodního aranžmá, odrážejícího právě nastávající roční období.
Podzimní kytice
Tak konkrétně pro vazbu kytic v podzimním duchu má zkušený florista vždy po ruce řadu rostlinných materiálů. Začíná to různým proutím, výhonky lián Clematis vitalba s odkvetlými chmýřitými soukvětími, či větvičkami Celastrus orbiculatus s krásně zbarvenými žlutými měchýřky s červenými semeny, nebo větvičkami obsypanými šípky různých druhů či odrůd růží, větvičkami s dužnatými plody různých druhů pámelníku, větvičkami s tmavomodrými plody kalin nebo ptačího zobu. Tyto a podobné větvičky poskytují dostatečný základ a kostru pro elegantní podzimní kytici, doplněnou několika květy – slunečnic, chryzantém, aster, jiřin či růží.
Nepochybně v takové správné podzimní kytici nebude chybět krásný převislý zelený či karmínový laskavec, nebo zazáří jasně červené plody mochyně poblíž štětek okrasných trav – z rodu Miscanthus, či Sorghum, nebo Pennisetum.
Zahrada stále nabízí dostatek vysokých trvalek vhodných k řezu, které také patří k podzimní vazbě – jako Sedum telephium, Aster novae-angliae, Solidago v sortách, listy Cineraria maritima, listy Bergenia apod.
Podzimní aranžmá
Vypichované aranžmá na stoly nebo pro výzdobu interiéru dává příležitost floristovi v tomto období daleko nejvíce rozvinout svou tvořivost a zapracovat materiály, jež by byly možná i obtížně použitelné do kytic, avšak touto technikou naleznou veliké uplatnění. Jedná se samozřejmě o různě zbarvené listy opadavých druhů dřevin a trvalek, které sice nevydrží v stejném stavu nekonečně dlouho, ale dokážou nejdokonaleji navodit tu správnou podzimní krásnou, avšak pomíjející atmosféru. Barevné listy mohou tvořit základ aranžmá, na kterém se odráží úplně jinak všechny použité květy a doplňky, než na jinak stejné univerzálně používané zeleni, nebo mohou navlečené na drátku do různobarevných girland zajímavě doplnit aranžmá o prvek, který působí originálně. Určitě si každý kreativní florista vyzkoušel v tomto období použít místo nádoby vydlabané tykve, nebo tykvemi svou kompozici vhodně doplnit. Samozřejmě k podzimu v přírodě patří také plody již suchých a odkvetlých rostlin a trav – např. slunečnic, kukuřic, makovic. I ty mají své pevné místo ve Vašem aranžmá.
K aranžování sesazovaných mis a truhlíků využívají floristé v této době úspěšně kompozice červenofialově zbarvených květů Erica, doplněných elegantní šedou zastoupenou Cinerária maritima, či novinkou Calocephalus v jednotě s tmavou zelení Hedera. Takové nádoby vydrží bez potíží až do zámrazu, kdy je nahradí vánoční dekorace.
Resumé
Podzimní vazba se právě tím odlišuje a přesně časově zařazuje, že využívá a dává přednost přírodním rostlinným materiálům a květinám, které je možné získat v této době. Tím je tato vazba originální, neopakovatelná, a dozajista jiná, než ta běžná každodenní z pěstovaných květin a zeleně, kterou je dnes možné stejně aranžovat v březnu, lednu, červenci, či listopadu.
To, co jsme si dnes chtěli připomenout o podzimní inspiraci, je skutečně velká příležitost pro zdatné floristy, aby osvěžili svou tvorbu materiály, které přinesou hřejivé poselství podzimu aspoň na chvilku do našich příbytků, sálů, síní, chrámů, a třeba i na naše hřbitovy. Unikátní může být i podzimní smuteční vazba – Např. věnce vypichované do kruhových podložek Oasis jsou v této době obzvláště dobrým příkladem aktuálnosti. Mokrá pěnová hmota dává možnost květům, ale i zbarveným listům vydržet déle, a vydat plně půvaby tvarů a zářivost barev dostatečně dlouhou dobu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *