13.05.2023 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Houba Puccinia distincta – původce rzi sedmikrásky

Houba Puccinia distincta je původním australským druhem rzi, která byla ve druhé polovině minulého století zavlečena na evropský kontinent. Tento patogen je považován za významný škodlivý organismus v kulturách pěstovaných sedmikrásek, kde v případě napadení představuje vážné ohrožení pro produkci této oblíbené květiny.

K šíření onemocnění dochází prostřednictvím aeciospor roznášených zálivkovou vodou a větrem. Mezi ochranná opatření vedoucí k eliminaci šíření rzi patří opakovaná aplikace fungicidních přípravků od objevení prvních příznaků choroby (doporučují se dvě až čtyři aplikace v intervalu dvou týdnů) a likvidace hostitelských rostlin v případě jejich silného napadení. Pokud není včas provedeno fungicidní ošetření napadených kultur sedmikrásky, může dojít k úplné ztrátě produkce.

Zkušenosti z evropských zemí ukazují, že patogen po zavlečení a usídlení přetrvává v daných oblastech i v dalších letech. Houba pravděpodobně přežívá zimu ve formě latentní infekce nebo aeciálního stadia na všudypřítomné planě rostoucí sedmikrásce. Vzhledem k přetrvávajícímu charakteru epidemie této rzi by bylo vhodné zahájit šlechtitelské programy pro zvýšení odolnosti okrasných sedmikrásek vůči houbě Puccinia distincta s tím, aby bylo možné v budoucnu upustit od aplikace fungicidů nebo alespoň dosáhnout snížení četnosti jejich použití.

Text Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Foto: D. B. Collinge

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down