13.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Houba Peronospora aquilegiicola – nové riziko pro pěstování orlíčků

Houbový patogen Peronospora aquilegiicola napadá jak divoce rostoucí orlíčky, tak i jejich zahradní kultivary, na kterých působí nevratné škody. Vzhledem k tomu, že tento škodlivý organismus byl nedávno zaznamenán v několika evropských zemích, představuje významné riziko pro pěstování těchto půvabných rostlin i v České republice.

Patogen se šíří infikovaným materiálem hostitelských rostlin. Oomycety houby jsou přítomny v cévních svazcích napadených rostlin a mohou být přenášeny jakýmkoliv rostlinným materiálem. Jak už bylo zmíněno, na krátké vzdálenosti se konidie houby šíří rozstřikovanými kapkami vody a pravděpodobně větrem na delší vzdálenosti.

Nejúčinnější ochranu proti šíření patogena představují preventivní opatření. Patří mezi ně používání zdravého rostlinného materiálu (rostlin a oddenků). Protože tvorba spor je podporována vlhkým prostředím, orlíčky by neměly být pěstovány v husté výsadbě, aby byla zajištěna dostatečná vzdušnost porostu. Rovněž by měla být zajištěna vyrovnaná výživa rostlin, protože přehnojování dusíkem zvyšuje náchylnost rostlin k napadení patogenem. Infikované rostliny by měly být ihned odstraňovány a zničeny, nejlépe jejich zahrnutím do hloubky nejméně 50 cm nebo jejich spálením.

Dosud není známo, jak dlouho jsou schopny oospory P. aquilegiicola přežívat v půdě. U příbuzných druhů rodu Peronospora jsou oospory schopny přežívat v půdě několik let až desítky let. Proto by v rámci preventivních opatření neměly být žádné nové hostitelské rostliny pěstovány nejméně jednu nebo lépe několik vegetačních sezón v místech, kde předtím rostly infikované hostitelské rostliny. Květináče, ve kterých rostly infikované rostliny, by měly být důkladně dezinfikovány. Houba Peronospora aquilegiicola představuje vážné riziko pro pěstování orlíčků, jelikož dosud nejsou známy žádné odolné kultivary proti tomuto škodlivému organismu a ani nejsou k dispozici dostupné přípravky na ochranu rostlin, které by zabránily dalšímu šíření houby.*

Text Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Zdroj fotografií: www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2022 s tématem měsíce Květinářství a školkařství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down