Hortikomplex téměř zimní

Hortikomplex – tradiční olomoucká výstava ovoce, zeleniny, ovocných a okrasných rostlin probíhal tentokrát za velmi chladného počasí. Kromě expozice pavilonu A s výpěstky členů Ovocnářské unie ČR, Zelinářské unie Čech a Moravy a Českého zahrádkářského svazu byla velkým magnetem floristická soutěž s názvem Dušičková vazba 21. století, přehlídka výpěstků ovocných školkařů na přilehlých venkovních plochách u pavilonů A a E a přehlídka květin – Chryzantémy skupiny Multiflora v pavilonu H. Zajímavostí byl první ročník Hanáckého koštu, spojený s přehlídkou ovocných destilátů.

Něco málo o jednotlivých pavilónech
Rozkvetlým chryzantémám v kontejnerech, které dotvářejí kolorit podzimu nejen v mnoha domácnostech, ale i na hřbitovech patřil celý pavilon H. Své odrůdy prezentovaly Bohemiaseed, s. r. o., se sortimentem německé firmy Brandkamp GmbH, Jan Kaňák se sortimentem nizozemské firmy Florelite Chrysants B. V. a průhonický Výzkumný ústav Sylva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví se sortimentem svých novošlechtění. Dlužno podotknout, že pomyslnou laťku nastavovaly především první dvě jmenované firmy.
Vedle soutěže a přehlídky ovocných destilátů (šampionem a vítězem kategorie hruškovice se stal Jaroslav Kutílek z Třemošnice) zaujalo v pavilonu H i předváděcí centrum SOU služeb Velký Újezd, s. r. o., které prezentovalo zručnost svých žáků při přípravě zeleninových příloh. Škoda, že se díky nezájmu pozvaných škol nepodařilo uskutečnit avizovanou Soutěž v přípravě zeleninových salátů, která měla v loňském roce velmi dobrý ohlas.
Navazující venkovní plochy patřily ovocným školkařům. K vidění byly především zapěstované odrůdy jabloní, hrušní a peckovin doplněné o ovocné keře a podnože. Prezentovaný rostlinný materiál byl na velmi vysoké úrovni. Nejlépe hodnoceným byl především sortiment z Ovocné školky Bruzovice – Velicesta, Antonína Koběluše, která vystavovala višně ’Erdi Bötermö’ a ’Morelenfeuer’, třešně ’Vanda’, ’Kordia’, ’Burlat’ a ’Karešova’ a hrušně ’Beta’, ’Morava’, ’Jizera’, ’Vonka’, ’Amfora’, ’Erika’, ’Bohemica’, ’Dicolor’ a ’Konference’. Mezi vystavovateli hráli prim především členové odbytového družstva CZ Vita Plant.
Garanti hlavní expozice pavilonu A – Ovocnářská unie ČR a Zelinářská unie Čech a Moravy, byli zárukou vysoké kvality vystaveného sortimentu českých pěstitelů ovoce a zeleniny. Všechny výpěstky splňovaly i ty nejnáročnější požadavky spotřebitelské veřejnosti. Každou odrůdu reprezentovaly ti nejlepší jedinci. Ovoce bylo zastoupeno převážně jablky, velkou kolekci hrušek představila, stejně jako loni, pouze Sempra Praha, a. s. V zelinářském sektoru měli silné zastoupení především osivářské firmy. Co do velikosti jim konkurovala především společná expozice odbytového družstva Litozel. Kromě přehlídky výpěstků svých členů nabídly obě unie návštěvníkům možnost navštívit poradenské centrum. V pestré nabídce ČZS bylo možné objevit na galerii pavilonu i sortiment jablek ze Spolkového odrůdového úřadu z německého Wurzenu.
Výsledky odborných soutěží
Komise ve složení Ing. Eva Jetmarová, CSc., Ing. Jaromír Čepička, CSc., Ing. Martin Ludvík, Ing. Dušan Nesrsta, Ing. Zdeněk Simek a Tomáš Dvořák udělila první místo v Soutěži o nejlepší expozici v oboru ovocnářství Úsovsku, a. s., sady Klopina, druhé ZD Senice na Hané, sady Vilémov, a třetí ZD Podhradí, sady Týn nad Bečvou. V Soutěži o nejlepší kolekci odrůd v oboru ovocnářství, získalo nejvyšší ocenění HD Určice, sady Dětkovice, následované Pomonou Těšetice, a. s., a Semprou Praha, a. s. V Soutěži o nejlepší školkařskou kolekci získala zlatou medaili Ovocná školka Bruzovice – Velicesta, stříbrnou Petr Buřil – Ovocnářství a školkařství, Horní Beřkovice a bronzovou ZD Unčovice, ovocná školka Mezice. Soutěž o nejlepší odrůdu a výpěstek dopadla takto: v kategorii odrůda se nejlépe umístilo jablko ’Gala Must’ ze ZD Senice na Hané následované odrůdou ’Rubín’ Ing. Jiřího Mazánka a odrůdou ’Rubinola’ ze ZD Podhradí. V kategorii školkařský výpěstek uspěla nejlépe třešeň ’Kordia’ Ing. Oldřicha Špundy z Nákla, za ní se umístil rybíz černý ’Otelo’ z Aarabia, a. s., Zlín-Malenovice a hrušeň ’Williamsova’ ze Zemspol, s. r. o., Kyjov. Pohár hejtmana Olomouckého Kraje získalo HD Určice za jablko ’Rubín’.
Soutěžní komise zelinářů ve složení Ing. Jaroslav Zeman, Ing. Jaroslav Bartoš, Ing. Jiří Moravec, CSc., Marie Kalousková a Františka Bestová udělila v Soutěži o nejlepší výpěstek, ve skupině Košťálová zelenina, nejvyšší ocenění kapustě ’Wirosa’ F1 z Náhořanské, a. s., z Náhořan, stříbrnou medaili květáku ’Freedom’ od firmy Záveský a spol., s. r. o., z Litoměřic a bronzovou kolekci zelí opavského ZP Otice, a. s. První místo ve skupině Cibulová zelenina obdržela kolekce cibulí firmy Hanka Mochov, druhé pór ’Julian’ ze Zahradnictví Poruba, s. r. o. a třetí cibule ’Olina’ Josefa Poláka z Lochenice. První místo ve skupině Kořenová zelenina obdržel petržel ’Eagle’ F1, Ing. Zdeňka Moce ze starého Vestce, druhé karotka ’Nebula’ F1 ze semického Bramka a třetí celer ’Ilona’ F1 Marie Kalouskové z Rosnice. Ve skupině plodová zelenina se nejlépe umístila kolekce rajčat ZD Hodonice, skleníky Hostim, následovaná paprikami ’Pirouet’ F1 ze Zane Otaslavice a paprikami ’Baraka’ F1 Jarmily Bartošové z Rakvic. Poslední skupinou byla Ostatní zelenina. V ní kralovala brokolice ’Chevalier’ F1 ze Zelter, s. r. o., Troubky, na druhé pozici se umístila kolekce čínského zelí Otakara Trojáčka z Úštěku a na třetí salát ’Josina ’ družstva Jihomoravská zelenina, Velké Bílovice. V soutěži o nejlepší expozici obsadil první místo Moravoseed, s. r. o., Mikulov-Mušlov, druhou Seva Flora, s. r. o., Valtice a třetí Bejo Bohemia, s. r. o., Podůlšany. V soutěži O nejlepší kolekci odrůd v oboru zelinářství si nejlépe vedlo odbytové družstvo Litozel, Bohušovice nad Ohří, těsně za ním se umístil družstvo Jihomoravská zelenina, Velké Bílovice a Zelenina Malé Hoštice, a. s., z Opavy. Cenu hejtmana Olomouckého kraje komise udělila firmě Zeltr, s. r. o., Troubky.
Má výstava Hortikomplex předpoklady pro pozvolnou přeměnu na formu veletrhu? To je otázka, na kterou by organizátoři v budoucnu rádi odpověděli kladně. Cesta k tomuto cíli je nelehká, za pár let uvidíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *