08.08.2013 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hortenzie pro naše klimatické podmínky

„Není milovníka květin, který by neznal a nedovedl si vážit hortensie, této nezmarné květiny, zdobící okna světnic i zahradu mohutnými květovými koulemi“. Těmito slovy začíná kapitola o hortenziích v knize Oskara Smrže Dějiny květin z roku 1923. I téměř po devadesáti letech od jejího vydání je tato věta stále velmi pravdivá.

Hortenzie stále stojí v popředí zájmu mnoha zahradních nadšenců, než si ale tyto rostliny svoji pozici vybudovaly, musely projít dlouhým vývojem, který stále ještě není na svém konci. Hortenzie pocházejí z Asie a z Ameriky, jejich průnik do evropských zahrad byl zpočátku pomalý a nesmělý. Ještě na malou chvíli nahlédněme do výše zmiňované knihy, kde Smrž o hortenziích píše, že “ …do Čech dostala se první hortensie r. 1804. Pěstování hortensií ze semen a křížením odrůd vznikaly časem nové variace, leč nějaké bohatší rozmanitosti docíleno nebylo.“
K opravdovému přelomu v pěstování hortenzií došlo až začátkem dvacátého století. V roce 1910 se na zahradnické výstavě v Paříži objevily zcela nové a fascinující odrůdy s výraznými květy a často i v atraktivním, kompaktním tvaru. Všechny tyto tehdejší novinky patřily k druhu hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla L.), která dodnes patří k nejoblíbenějším a nejčastěji pěstovaným hortenziím vůbec. U tohoto druhu můžeme na zahradnických výstavách a veletrzích objevovat každým rokem nové a často i velmi překvapivé novinky. Ačkoliv se ve většině případů jedná o mimořádně působivé kultivary, o jejich vhodnosti pro naše klimatické podmínky toho často moc nevíme. Od nadšených milovníků této ušlechtilé rostliny často slyšíme oprávněné povzdechy nad tím, jak jim tyto hortenzie namrzly a ačkoliv rostou, tak nekvetou vůbec nebo jenom sporadicky. A není to jenom reakce po letošní zimě. Tyto problémy vyplývají z toho, že hortenzie velkolisté obvykle rozkvétají z vrcholových pupenů umístěných na výhonech z minulého roku. Tyto vrcholové pupeny snadno namrzají a jejich případná ochrana proti výkyvům teploty je velmi pracná. Proto mnozí pěstitelé uvítali, když se před několika lety objevily první hortenzie velkolisté, kvetoucí na nových výhonech. V této nenápadné zprávě tkví skoro revoluční změna. Areál možného pěstování hortenzie velkolisté se tímto zcela významně posouvá i do drsnějších klimatických oblastí.

Endless Summer®
První takto se projevující hortenzie dostala odrůdové jméno ´Endless Summer´®. Dnes je toto slovní spojení i názvem celé kolekce, ve které se všechny odrůdy vyznačují stejnou vlastností – rozkvétají jak z loňských, tak i z nových výhonů.

Text a foto Ing. Pavel Chlouba


Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down