30.09.2011 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hortenzie, které naše zima nezaskočí

Co nového nám přináší hortenzie se skupiny Forever & Ever®? Dle vzhledu je jasné, že patří mezi hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla). Určitě upoutá kompaktním růstem a bohatostí sytě vybarvených květů. Ta největší přednost nám na první pohled unikne, přitom nabízí jedinečné možnosti. Představuje velmi odolnou hortenzii, která kvete jak na starém dřevě, tak na mladých výhonech.

Dosud pěstované hortenzie velkolisté zakládají květní pupeny pro novou sezonu už v létě předchozího roku. Problémy s kvetením hortenzií v návaznosti na přezimování známe všichni a nejeden zahradník proti své vůli pěstuje občas nějakou tu hortenzii jen nazeleno. Zde uvedený problém odpadá. Hortenzie Forever & Ever mají květní pupeny na výhonech, které vyrůstají na jaře a v létě. V průběhu vegetace přirůstají stále nové pupeny a kvetou již v témže roce.
Květenství dosahují v průměru 20 až 25 cm. Pravidelně každoročně kvetou od časného léta do zámrazu. Vybarvení květů je syté a stabilní. Poupata mají bělavý nádech, ale záhy se vybarvují do konkrétních odstínů odrůdy. U růžové a modré barvy, stejně jako u jiných hortenzií, závisí odstín na pH půdy. Pro růžové je optimální pH 6–6,2, pro modré 5,2–5,5. V provozu si požadované pH substrátu zajistíme, zákazníky je však potřeba informovat o správném dohnojování, zejména modrých hortenzií, speciálními hnojivy.

Cesta na Evropský trh
Hortenzie Forever & Ever® se poprvé představily v roce 2005 v USA. Šlechtili se pro americký a kanadský trh. Díky klimatu si zde také dosud nemohli vychutnat krásu mnohých nových odrůd hortenzií, namrzaly a nekvetly. Botanický název první, růžové odrůdy byl Hydrangea macrophylla ´Early Sensation´. Již v následujícím roce přichází skvostná červená odrůda. Součástí nástupu nové skupiny hortenzií byla řada víceletých zkoušek. Mimo jiné se zkoušely ve státě Michigane, kde teploty poklesly až na –30 °C. Naše zahradníky určitě upoutá, že jedna ze školek, která se zde pěstováním hortenzií zabývá, nese název Zelenka nursery. V roce 2009 se rostliny objevily v Holandsku. Mnozí z nás je poprvé spatřili na Plantariu v nizozemském Boskoopu a letos vévodily německé expozici hned při vstupu na IPM Essen. V současné době se již rozvíjí na našem kontinentu pěstování v pečlivě vybraných školkách. Zde si uvědomují výjimečnost těchto rostlin a věnují jim prvotřídní péči. Rostliny se pěstují pomalu, aby se dosáhlo silných statných jedinců, nejsou „vyhnané“, poznačené uměle podpořeným růstem. Výpěstky lze nakoupit pro velkoobchod i maloobchod. Výrazný zájem již vzbudily v Nizozemsku, Německu a Francii a v současnosti postupují do celé Evropy. Nelze se divit, díky mrazuvzdornosti a jedinečnosti násady pupenů neobyčejně bohatě kvetou a také velikost jednotlivých kulovitých květenství nelze přehlédnout.

Celý text článku naleznete v tištěné formě v časopisu Zahradnictví č. 5/2011.

Text Ing. Miroslava Paclová, foto Forever & Ever®

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down