Hořečkové louky v projektu CZ–SK SOUTH LIFE

Ke kriticky ohroženým druhům rostlin u nás patří hořeček mnohotvarý český. O jeho přežití už dlouhé roky ochránci přírody tvrdě bojují a v poslední době slaví úspěchy. Více informací najdete na www.program-life.cz.

Projekt programu LIFE - CZ–SK SOUTH LIFE /Optimalizace zajišťování managementu lokalit soustavy Natura 2000/ je mezinárodní projekt zaměřený na péči o 11 prioritních stanovišť, 3 prioritní druhy v celkem 55 evropsky významných lokalitách v Jihočeském kraji a na jižním Slovensku.

Záchrana ohrožených druhů

Cílem projektu je především záchrana několika druhů ohrožených rostlin a živočichů - hořečku mnohotvarého českého, páchníka hnědého a střevlíka Menetriesova, jejichž stavy jsou v nepříznivém stavu kvůli dlouhodobé absenci managementu lokalit, nevhodného managementu nebo expanzi invazních druhů rostlin. Snahou projektového týmu je na konci projektového období v roce 2024 zvětšit populaci hořečku a rozšířit biotop druhu o 8,8 ha, zajistit vhodná stanoviště a zvětšit populaci páchníka a zvětšit populaci druhu a rozšířit biotop o 20 ha v případě střevlíka. Reportáž o záchranném programu pro hořeček v pořadu Toulavá kamera České televize. Ministerstvo životního prostředí spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR se systematicky věnují záchraně ohrožených druhů hořečků, skrze záchranného programu pro hořeček mnohatvarý a hořeček nahořklý a hořeček drsný Sturmův. Více na webu AOPK ČR
a na webu MŽP.

Zdroj: MŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down